Kako najlakše da pratite evidenciju radnog vremena zaposlenih?

Praćenje radnih sati zaposlenih u okviru jedne firme, bilo da se radi o velikom ili manjem kolektivu, uvek predstavlja izazov za menadžment firme, tj. za poslodavce, kako ne bi došlo do grešaka u okviru obračunavanja radnih sati. Greške se, naravno, dešavaju, ali kada postoji uredan sistem za evidenciju radnog vremena, onda je sve lakše. Kroz ovakav jedan sistem, ne olakšava se isključivo sabiranje radnih sati, već uredno praćenje samog rada. 

Kontrola radnog vremena kroz upisivanje u određene sveske, uz potpise radnika, odavno je prošlost, baš kao što je to u mnogim sferama poslovanja, budući da je digitalizacija ovde uradila odličan posao pružajući softver koji sve prati, a njegova upotreba je krajnje jednostavna. 

Kako softver funkcioniše? 

Softver za evidenciju radnog vremena ne prati rad isključivo u okviru radnog vremena koje je predviđeno ugovorom o radu, već obuhvata sve aspekte. Tu je, naravno, evidencija rada u okviru jedne radne smene. Ali, pored toga, softver beleži sve izlaske radnika, kroz posebno praćenje pauze za ručak, izlazak iz firme koji se službenog ili privatnog tipa. Naravno, beleže se i prekovremeni sati rada, kao i njihov manjak. 

Ovakav sistem za evidenciju radnog vremena daje izveštaje koji mogu biti mesečni, periodični i slično, koji objedinjavanju sve radne sate, uz isticanje crvenih zona, kada je broj radnih sati manji od predviđenih uz beleženje zašto se to dogodilo, kao i isticanje zelene zone koja prikazuje sate koji su prekovremeni. Na ovaj način se ne prati samo rad, što je često olakšanje menadžmentu jedne firme, već i službama koje se bave obračunavanjem plata i njihovih isplata. 

Instalacija softvera

Ovakva kontrola radnog vremena podrazumeva instalirane posebnog softvera koji dolazi sa uređajem pomoću kojeg se zaposleni „čekiraju“ pri svakom ulasku, odnosno izlasku u kompaniju. ID čitač se povezuje sa ruterom ili sim karticom, radi se o jednostavnom tabletu koji se napaja pomoću mrežnog kabla ili adapter koji se povezuje sa strujom, odnosno ubacuje se u utičnica. 

Ovakav sistem za evidenciju radnog vremena napravljen je tako da ima bateriju koja može da izdrži nekih dva do tri sata, kako bi se izbegla komplikacije u trenucima kada napajanje električnom energijom nije moguće. Osim toga, u momentima kada internet konekcija ne postoji, čitač sasvim uredno funkcioniše, pa se svako čekiranje evidentira. 

Radnicima su ovakvi sistemi jednostavni za korišćenje, jer poseduju jasno odvojena polja za čekiranje prilikom dolaska na posao, prilikom odlaska s poslao, kao i posebna polja koja evidentiraju izostanke koji su službenog ili privatnog tipa. Svakako je kontrola radnog vremena u ovakvom sistemu odlična i za poslodavca i za zaposlenog, jer postoji jasna i efikasna evaluacija rada i onoga što većinu zanima, a to su uredne isplate koje su posebno važne kada se radi o preko vremenom radu. 

Izveštaji koji se mogu dobiti kroz ovakav softver za evidenciju radnog vremena olakšavaju dalje poslovanje i štede vreme koje se može produktivnije iskoristiti. 

Ukoliko vas zanimaju vesti o inovativnoj komjuterskoj opremi pogledajte ovaj link.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *