Gojaznost kod pasa
Jedan od sve većih problema kod ljubimaca, nebitno kog ljubimca imate, ali se najviše odražava na pse i na mačke, jeste gojaznost. Međutim, još veći problem leži u tome što mnogi vlasnici kućnih ljubimaca po ovom pitanju ne rade mnogo, jer im oni sa tim viškom kilograma deluju simpatično, slatko i još lepše, a zapravo ne razumeju da im na taj način veoma ozbiljno štete zdravlju, te im skraćuju životni vek.
Kada su psi u pitanju, brojni podaci govore da je preko 50 % pasa na zemlju, u dobi od pete do desete godine, zapravo gojazno, što je svakako ozbiljan problem i podatak koji bi trebalo da alarmira svakog njihovog vlasnika, jer se radi o ozbiljnom, a problemu koji je moguće sasvim rešiti.
Simptomi gojaznosti kod pasa
Kako podaci govore, gojaznosti su najpodložniji psi u dobi od pete do desete godine, te stariji psi, koji po svojoj prirodi nemaju mnogo volje da se kreću i da budu fizički aktivni, što je donekle i razmuljivo, ali u takvim trenucima najveću ulogu odigravaju vlasnici.
Na prvom mestu, kada su u pitanju simptomi, tu je vidno povećanje telesne težine, masne naslage koje se i te kako vide na telu vašeg ljubimca, što je ujedno i prvi pokazatelj da je potrebno posetiti veterinara. Osim toga, tu je i vidan zamor, teže kretanje vašeg psa pri svakoj šetnji ili pokušaju neke fizičke aktivnosti, a najbolji pokazatelj jesu masti koje se lako daju izmeriti u veterinarskim ambulantama.
Osim samog zamora i teškog kretanja, višak kilograma čini da se zdravlje vašeg ljubimca narušava. Višak kilograma najpre utiče na zglobni i koštani sistem vašeg ljubimca, pa se samim tim javljaju i bolovi koji utiču na sporije i tromije kretanje. Uz to, gojaznost utiče na respiratorni sistem, zbog čega pas i pri običnoj šetnji zastaje i osetno je tada kod njega otežano disanje, što je još jedan problem koji je potrebno što pre rešiti.
Ujedno, višak kilograma utiče i na kardiovaskularni sistem, pa tako nastaju i brojni srčani problemi, koji su i najozbiljniji koji nastaju usled problema gojaznosti. Gojaznost nastaje uglavnom zbog unošenja većeg broja kalorija, nego što ih pas u toku dana troši, a svakako se to događa kod onih starijih, jer se smanjuje volja za kretanjem, ali se ne treba pomiriti sa tim problemom olako, već je potrebno pronaći rešenje koje će na uspešan način sve to rešiti.
Hrana za pse
Pored povećane fizičke aktivnosti, kako bi se taj višak masnih naslaga izgubio, potrebno je obratiti pažnju i na samu hranu za pse, te na unos kalorija u toku jednog dana, jer je potrebno pravilno ih rasporediti u obrocima prema njihovoj potrošnji.
Postoje različite vrste hrane za pse od brojnih proizvođača, koje jesu napravljene prema posebnim potrebama psa koji se bori sa gojaznošću, što znači da je uslovno rečeno, potrebno psa staviti na dijetu. Restriktivne, stroge dijete, u ovom slučaju nikako nisu potrebne, već kvalitetna hrana za pse u ovom slučaju mora da ima sve potrebne sastojke kao i inače, ugljene hidrate, minerale, vitamine, masti, proteine i belančevine, samo je bitno voditi o kalorijama, količini, te samom kvalitetu hrane za pse koju dajete svom ljubimcu.