Kilaža u trudnoći: koliko kilograma bi trebalo da dobijete?
Pripadnice lepšeg pola se tokom većeg dela svog života trude da održe savršenu liniju. Naravno, očekivanja i navike se menjaju od tinejdžerskih dana do zlatnog doba, ali se svi uglavnom trudimo da naša telesna težina bude blizu idealne, delom iz zdravstvenih, a delom iz estetskih razloga. Ipak, trudnoća je period kada željenu liniju žene stavljaju u drugi plan, a prioritet im je da postanu idealan “domaćin” za svojoj bebi.
Većina trudnica zna da je u toku trudnoće porast telesne težine normalan i očekivan, ali nisu sigurne koliko bi kilograma zapravo trebalo da dobiju i u kojem periodu.
Pre svega, trebalo bi povesti računa da dijeta i u trudnoći ostane izbalansirana. Ukoliko su korekcije u načinu ishrane neophodne, trebalo bi ih uvesti što pre. U toku trudnoće bi trebalo unosti dodatne kalorije, ali ostaje pitanje koliko dodatnih kalorija je dovoljno da kilaža u trudnoći ne poraste više nego što je potrebno. Većini trudnica je potrebno oko 300 dodatnih kalorija dnevno, ali je vrlo važno da te kalorije dolaze iz zdravih izvora i preporučenih namirnica.
Koliko bi trudnica trebalo da se ugoji?
Ne postoji fiksni broj kilograma koji bi svaka trudnica trebalo da dobije. Preporučen broj kilograma zavisi od prethodne kilaže i stanja trudnice. Žena prosečne kilaže bi u toku trudnoće trebalo da dobije 11-16 kg. Ukoliko se ustanovi da je buduća majka pothranjena, najčešće se savetuje da dobije 13-18 kg. Čak i ako je pre trudnoće uočena prekomerna telesna težina, trudnica bi ipak trebalo da dobije 5-11 kg, sem ako lekar ne preporuči kontrolisan gubitak kilograma.
Dakle, trudnica bi u proseku trebalo da dobije 1-2 kg nedeljno tokom prvog trimestra i oko pola kg svake nedelje u toku druga dva trimestra. Situacija se u određenoj meri menja ukoliko nosite blizance. U blizanačkim trudnoćama, majka bi trebalo da unosi 3.000-3.500 kalorija dnevno.
Međutim, ne dolazi sva povećana telesna težina od kalorija koje buduća majka unosi. Naime, prosečna težina novorođenčeta je oko 3.500-4.000 g, sama posteljica teži oko 1 kg, a toliku težinu donosi i plodova voda. Preostala povećana telesna težina se uglavnom raspoređuje između tkiva dojki (oko 1 kg), povećane količine krvi u organizmu (oko 2 kg), pohranjene mast u svrhu dojenja (2-4 kg), uvećane materice (1-2.5 kg).
Za vreme trudnoće uglavnom se preporučuje konzumiranje veći broj manjih obroka u toku dana (5-6). Takođe se savetuje da se u ishrani trudnice koriste zdrave grickalice, koje će biti odličan izbor za užinu: suvo grožđe, koštunjavo i suvo voće, krekeri, sveže voće i povrće, kao i kikiriki puter. Kikiriki puter se posebno preporučuje ukoliko vas lekar posavetuje da dobijete još par kilograma, budući da jedna supena kašika ovog proizvoda sadrži 100 kalorija i čak 7g proteina.
Šta ako trudnica gubi kilograme?
Lekar će budućoj majci savetovati da izgubi određeni broj kilograma u toku trudnoće ako zaključi da ima prekomernu telesnu težinu, koja može negativno uticati na njeno zdravlje, ali i zdravlje ploda. Međutim, dijete koje će dovesti do gubitka kilograma bi u trudnoći trebalo sprovoditi isključivo uz preporuku i pažljivo praćenje lekara. U većini slučajeva se dijete u toku trudnoće ne preporučuju.
Gubitak kilograma u trudnoći ponekad nije alarm za uzbunu. Naime, usled jutarnjih mučnina i čestog povraćanja, trudnica će možda izgubiti koji kilogram u prvom trimestru (bebina masa i dalje nije značajna). Ako jutarnje mučnine postanu jako ozbiljne ili traju i duže od prvog trimestra, obavezno bi se trebalo obratiti lekaru. Gubitak kilograma u toku trudnoće će uzrokovati da se trudnica oseća iscrpljeno, a njeno telo će postati podložnije infekcijama, te može ukazati na probleme sa tiroidnom žlezdom.
Smanjenje broja kilograma u kasnijoj trudnoći može upozoravati na ozbiljnije probleme – hipertenziju i preeklampsiju. Takođe, može ukazivati i na probleme sa bebom – slabo napredovanje ploda ili malu količinu plodove vode. Reč je o problemima koji mogu doneti ozbiljne posledice i što pre bi trebalo potražiti savet lekara.
Promene mogu da uznemire roditelje
U toku cele trudnoće, budući roditelji su manje-više stalno u strahu da se detetu nešto može dogoditi – sve dok beba napokon ne ugleda svetlost dana. Promene kao što je gubitak telesne težine, uplašiće roditelje, jer će najčešće prvo posumnjati da sa bebom nešto nije u redu i da ne napreduje prema planu. Zbog toga je veoma važno da roditelji u što ranijoj trudnoći dobiju što više informacija o stanju deteta, jer tako mogu biti bezbrižni i sigurni da sitne promene verovatno ne znače da je beba ugrožena.
Iz tog razloga će lekar budućim roditeljima uvek preporučiti prenatalno testiranje. Moj prenatalni test je test najnovnije generacije, koji pomoću malog uzorka majčine krvi, može otkriti pol bebe i postojanje određenih hromozomskih anomalija. Test je moguće uraditi već od desete nedelje trudnoće, neinvazivan je i sasvim bezbedan i za bebu i za buduću mamu.
Trudnice bi trebalo da povedu računa o načinu ishrane i da se trude da preuzmu navike zdravog životnog stila. Prilikom redovnih pregleda, ginekolog će izvršiti merenja, te će proveriti napredak bebe u stomaku. Ako uoči odstupanja od normi, postaviće vam par pitanja i verovatno ćete vrlo brzo doći do jednostavnog odgovora zašto je broj kilograma veći ili manji od očekivanog.