Koje domaće klasike morate pročitati ukoliko već niste
Domaći klasici su tu da nas podsećaju na stara vremena i da nam bude nostalgiju za istim. Iz ovog razloga često se vraćamo ovakvim književnim delima ili smo stalno u potrazi za novim naslovom. Najbolji način za pronalaženje naslova jeste svakako proeporuka od osobe u čiji ukus verujete, ali ukoliko dugo niste čuli od nekoga za neki dobar domaći naslov u nastavku možete pogledati neke od naših predloga.
Klasici koji pišu istoriju
Klasici su za svačiji ukus. Da li su ljubavni romani u pitanju, istorijske knjige, drame ili trilelri, uvek možete pronaći naslov koji će vas zaintrigirati i koji će vam dopreti do emotivnih čula. Naslov „Srpska trilogija“ se danas sve češće čuje među publikom. Ovo je knjiga o preživljenim strahovima iz Prvog svetskog rata pisana iz prve ruke. Autor Stevan Jakovljević je svoj doživljaj vrlo živopisno opisao u svojoj knjizi da je prosto nemoguće ne naći se upravo u tom vremenu. Ova knjiga će biti jedan od spomenika srpske istorije i zbog toga je veoma bitno da se nađe i u vašim rukama. Dokaz vremena kroz pisanje možemo videti i u romanu „Rani jadi“ od autora Danila Kiša. Priča o odrastanju i suočavanju problema koje nosi život kao takav skupa govore i svedoče o jednom vremenu i svemu što ono nosi. Ako govorimo o svedočenju vremena ne možemo a da ne pomenemo čuveno delo od, većini najdražeg autora, Iva Andrića „Na Drini ćuprija“. Delo koje je nagrađeno Nobelevom nagradom svakako se treba naći na vašoj listi obavezne literature. Ovo je priča o mostu koji spaja dva kraja i svedoči vremenu i njegovom zbivanju. Ukoliko niste uspeli da je pročitate u školi kao obaveznu lektiru, onda je pravo vreme da posvetitie malo vremena za ovaj domaći klasik.
Kako da zavolite klasike?
Mnogi ljudi imaju predrasude o klasicima a naročito kada se radi o domaćim autorima. Već pomenuti Ivo Andrić je od velikog značaja za domaću književnost ali smo možda, kao mladi, previše puta čuli pomalo zapovednim tonom da moramo čitati njegova dela. Pritisak profesora ili roditelja može biti pogrešan pristup kako bismo zavoleli ovakvu književnost. Pre svega je potrebno da upoznamo literaturu i da vidimo šta je to o čemu ona svedoči i da li se na neki način možemo pronaći u njoj. Ovo je veoma bitno jer jednom kada razvijete ljubav prema klasici zauvek ćete biti ljubitelj ove književnosti. Pre svega termin „klasika“ je teško definisati jer može biti preširok pojam. Bitno je da se informišete u kom pravcu želite da idete i šta vas najviše zanima. To mogu biti ratni ili istorijski romani ali takođe možete birati i ljubavne klasike. Na vama je da odredite gde se najviše pronalazite kako bi nastavili dalje svoje čitalačko putovanje.
Kako naći vremena za čitanje?
Vreme i nedostatak istog je najčešći problem današnjeg vremena. Živimo u brzom vremenu gde sve manje vremena uspevamo da posvetimo sebi i svom razvitku. Ovo je veoma bitno da shvatimo i da se potrudimo da na bilo koji način sebi obezbedimo trenutak eskapizma gde ćemo biti oslobođeni obaveza i svakodnevnih briga. Čitanje je jedan od najboljih načina kako to vreme da iskoristimo. Najbolje bi bilo da napravite listu knjiga koje želite da pročitate. Nakon toga, odredite sebi jedan deo dana gde ćete se posvetiti samo čitanju. Isključite telefon ili bilo šta što vam može odvući pažnju. Posvetite se samo knjizi i dopustite sebi da vas odvede na najdalje moguće destinacije mašte.