Magija Istanbula na raskršću svetova

Slavni Istanbul ne prestaje da fascinira posetioce svojim živim duhom i raznolikom ponudom. Možda je tajna u bogatom istorijskom nasleđu grada, možda u spomenicima i arhitekturi, možda u umetnosti i kulturi, savršenoj hrani i piću, kupovini i obilascima. 

Teško je reći šta tačno fascinira reke turista koje se neprestano slivaju u ovaj čudesni grad, ali sigurno je da u Istanbulu uvek ima nešto očaravajuće za svačiji ukus.

Pozivamo vas da otkrijete Istanbul putovanje sa listom najboljih stvari koje treba uraditi na evropskoj i azijskoj strani grada, uključujući atrakcije i muzeje na istorijskom poluostrvu koje morate videti. Pored najvažnijih znamenitosti, od degustacije zaboravljenih užitaka anadolske kuhinje do luksuznih tretmana u istorijskim hamamima, evo šta ne smete propustiti u Istanbulu:

Divite se visokoj kupoli Aja Sofije

Završena u 6. veku po naredbi vizantijskog cara Justinijana I, Aja Sofija je ostala najveća svetska katedrala skoro milenijum do završetka Seviljske katedrale 1520. godine. 

Pre nego što je pretvorena u džamiju u 15. veku, a kasnije u muzej 1935. godine Aja Sofija je služila kao centar Istočne pravoslavne crkve.

Aja Sofija je među najpopularnijim istorijskim lokacijama Istanbula – sa dobrim razlogom: njena masivna, transcendentna kupola oduzima dah i može se posmatrati satima. I danas se smatra arhitektonskim čudom, a njene zidove krase vizantijski mozaici sa portretima prošlih careva i predstavama Hrista.

Prošetajte kroz Topkapi palatu

Kada pođete put Istanbula, gde vas vodi turistička agencija Novi Sad, Topkapi palata i njene čarobne izložbe su destinacija koju ne smete da propustite. Nadvijajući se iznad tačke gde se Zlatni rog susreće sa Mramornim morem, palata Topkapi bila je primarna rezidencija otomanskih sultana više od četiri veka.

Među draguljima istorijskog poluostrva, Topkapijeve prostrane sobe, komorne kuće i fascinantni predmeti, uključujući 86-karatni dijamant, čine muzej obaveznim posetom. Pored obimnih i slavnih stalnih kolekcija oružja, dragocenih dragulja i verskih artefakata, Topkapi palata je takođe dom rotirajućih privremenih izložbi. 

Divite se lalama u parku Gulhane

Smešten pored palate Topkapi na vrhu istorijskog poluostrva Istanbula, park Gulhane je jedan od najvećih i najlepših parkova u gradu. Popularno odredište vikendom među lokalnim porodicama, park je mirno utočište puno zelenila u prepunom starom gradu i prijatno mesto za šetnju.

Oduševite se enterijerom Plave džamije

Džamija Sultanahmet, poznatija kao Plava džamija zbog istaknute boje njenog veličanstvenog enterijera, je istorijska džamija izgrađena početkom 17. veka za vreme vladavine Ahmeda I.

Među najpoznatijim znamenitostima grada, unutrašnji zidovi Plave džamije su ukrašeni sa preko 20.000 ručno oslikanih plavih pločica, koje su okupane prirodnom svetlošću koja prodire kroz više od 200 prozora – čineći zaslepljujući prizor. Imajte na umu da je Plava džamija i dalje funkcionalna džamija i da je poseta zabranjena tokom molitve.

Otputujte u prošlost u Cisterni Bazilika

Jednu od najintrigantnijih atrakcija Istanbula, Cisternu Bazilika, ili Ierebatan Sarnıcı kako je poznata na turskom, sagradio je car Justinijan I u 6. veku da bi uskladištio do 80.000 m3 vode i kanalisao je u obližnje palate.

Sa stotinama drevnih jonskih i korintskih stubova, cisterna je relikt sistema vode Vizantijskog carstva koji posetioci mogu da istraže iz prve ruke. Hladan i mračan podzemni kompleks je takođe odličan način da pobegnete od letnje vrućine.

Cisterna ima dva stubna postolja nepoznatog porekla ukrašena naopakom glavom Meduze, koji ostavljaju zbunjene posetioce da nagađaju zašto su tako smeštene.

Istražite drevnu istoriju u Arheološkom muzeju

Osnovan krajem 19. veka kao prvi muzej u Turskoj, Istanbulski arheološki muzej podeljen je na tri odeljenja: arheologiju, antički orijent i islamsku umetnost.

Boravak u starom gradu Istanbula nije potpun bez posete ovom muzeju, a bilo bi skromno reći da je njegova riznica relikvija dobro snabdevena: muzej sadrži veliku kolekciju starogrčkih, rimskih i turskih artefakata, kao i predmeta pronađenih na Balkanu, u Africi, Mesopotamiji i na Bliskom istoku. Biće vam potreban ceo dan da prođete ceo muzej.

Idite u kupovinu u Veliki Bazar

Među najstarijim i najvećim pokrivenim pijacama na svetu, Veliki bazar ima hiljade prodavnica raspoređenih po desetinama ulica. Veliki Bazar je sjajna destinacija čak i za one koji ne planiraju ništa da kupe, jer u istorijskoj atmosferi leži privlačnost ovog kompleksa.

Ako planirate da kupujete, cenkajte se, prodavci od vas to očekuju – ali budite kulturni.

Kupite začine i suvenire na Bazaru začina

Manji od obližnjeg Velikog bazara, Bazar začina, poznat i kao Egipatski bazar, izgrađen je u 16. veku i sadrži niz tezgi na kojima se prodaju začini, slatkiši, čajevi, suvo voće i druga dobra. Pored toga što je sjajno mesto za kupovinu začina i turskih specijaliteta, Bazar začina je takođe vizuelno iskustvo jer prodavci uočljivo izlažu svoje šarene proizvode u velikim, piramidalnim humcima.

Probajte balık ekmek u Eminonuu

Balık ekmek (sendvič sa ribom) je jedna od najpoznatijih vrsta ulične hrane i odličan je obrok za svako doba dana. Iako riba, nažalost, više ne dolazi sa Bosfora, uživanje u balık ekmeku spremljenom na čamcu na obali Eminonu ostaje istanbulski ritual  i omiljena vikend aktivnost lokalnog stanovništva. Ostavite dijetu za neki drugi put i uživajte u ovom ukusnom specijalitetu.

Kupite slatkiše u Altan Šekerlemeu

Otvorena 1865. godine, ova klasična prodavnica slatkiša je relikvija prošlosti u gradu koji se menja iz minuta u minut. Radnja je od samog početka u rukama iste porodice i nudi razne prastare slatkiše do kojih je danas u Istanbulu teško doći. Najbolji ratluk naći ćete u ovoj prodavnici. Ako ne volite ratluk, probajte njihov drugi specijalitet – akide sekeri, domaći slatkiš.

Isprobajte tretmane u Kılıc Ali Pasa Hamamu

Delo renomiranog otomanskog arhitekte Mimara Sinana, Kılıc Ali Pasa Hamam, izgrađen je između 1578.-1583. da bi služilo levendi (pomorske snage u otomanskoj mornarici) i ponovo je otvoren za javnost 2012. godine nakon velike restauracije.

Hamam ritual je neizostavno iskustvo za svakoga ko poseti Istanbul i nema boljeg mesta za to nego unutar ovog arhitektonskog remek-dela koje datira pola milenijuma. Imajte na umu da je hamam otvoren za žene ujutru i za muškarce popodne.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *