Zaštitite pluća uz odgovarajući sirup za kašalj

Sirupi za kašalj služe kao pomoćno sredstvo koje olakšava prirodnu funkciju pluća da kontrakcijama očisti bronhije od viška sekreta i time oslobodi disajne puteve.

Iako je kašljanje sasvim normalan mehanizam, uporan i dugotrajan kašalj se mora lečiti, a tu medicinski i biljni sirupi imaju veliku ulogu. Propisuju se i deci i odraslima, i kao jedina terapija i kao dopuna postojećoj. Ne škode i pomažu da pluća vrate svoj pun kapacitet.

Koje preparate treba piti da bi se ublažio kašalj? Kakvi saveti se još preporučuju? Postoji li način da se spreči učestalo ponavljanje? Pročitajte u daljem nastavku teksta.

Sirupi za kašalj moraju da odgovaraju trenutnom problemu sa plućima

Postoje različite vrste nadražaj pluća pa se i preporučuju različiti sirupi za kašalj kao lek.

Preparati za smirivanje kašlja

Kod suvog i neproduktivnog kašlja se preporučuju sirupi koji deluju na njegovo smirivanje. U sebi sadrže elemente koji:

  • Smanjuju nadražaj na bronhije,
  • Umiruju upaljenu sluzokožu disajnih puteva,
  • Pomažu širenju bronhija i boljem funkcionisanju pluća.

Sirup za produktivan kašalj

Kada se tokom kašljanja čuje sekret i postoji problem sa njegovim iskašljavanjem iz pluća, preporučuju se sirupi za produktivan kašalj. Oni takođe istovremeno deluju na više načina:

  • Sekretolitički – pomažu izbacivanju šlajma,
  • Bronhodilatatorno – šire bronhije za bolju prohodnost pluća,
  • Antiseptično,
  • Antiupalno,

Važno je proceniti u kojoj fazi se nalazi kašalj i upotrebljavati pravi sirup. Razlog za to se nalazi u činjenici da sirupi za produktivan kašalj podstiču pluća na veću proizvodnju sluzi i ubrzanu razgradnju sekreta što nikako ne odgovara suvom kašlju.

Srećom, postoje najrazličitiji lekovi koji će skratiti period lečenja i ubrzo obezbediti disanje punim plućima.

Drugi načini za olakšavanje simptoma kašlja

Vrlo često je kašalj uzrokovan prehladom gornjih respiratornih puteva koja prolazi uz biljne sirupe za kašalj, ali je nekada potrebna i pomoć lekara koji će ustanoviti pravi uzrok i uključiti neki od medicinskih lekova koji rešavaju bakterijsku infekciju ili deluju na neki drugi izvor upornog kašljanja kao što je bronhitis.

Alergije su čest uzrok suvog, nadražajnog kašljanja pa je i tu potrebno uvesti i antihistaminike i lečiti uzrok alergije, ali su i sirupi koji smiruju kašalj važan deo lečenja.

Pacijentima se preporučuje što češće provetravanje prostorija, vlaženje vazduha i podizanje uzglavlja pri spavanju. Olakšanju i bržem iskašljavanju mogu doprineti i inhalacije napravljene od soli, nane, kamilice. Sve to uz sirup za kašalj će doneti brže sazrevanje i izbacivanje šlajma iz pluća.

Koliko vremena se pije sirup i kada se može očekivati olakšanje?

U zavisnosti od uzrasta i doziranje se razlikuje. Uobičajeno je da se kod sirupa za kašalj se doza unosi između 7 i 10 dana.

U slučaju da se stanje ne popravlja ili se kašalj pogoršava lekar će jednostavnim pregledom stetoskopom utvrditi zdravlje pluća i propisati dalju terapiju.

Ista situacija je i ako se kašalj ponavlja određeni period što može ukazivati na neki dublji problem i da je potrebna kombinovana terapija za efikasno izlečenje.

Brinite o svom zdravlju i zdravlju svojih pluća. Provodite više vremena na čistom vazduhu, unosite vitamine i jačajte imunitet. Kašalj će se i dalje javljati, ali će organizam brže oporavljati, a svaka terapija delovati bolje.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *