Kreativan prostor za učenje – preuredite dečju sobu u 6 koraka

dečja-soba-učenje

Renoviranje dečje sobe i preuređenje u kreativan kutak za školarca jedan je od izazovnijih zadataka roditelja u savremenom dobu. Kako od dečje bajkovite oaze napraviti podsticajan prostor za učenje? Da li postoji prava mera dekora ili možete preterati sa ukrašavanjem? Koliko će na kraju sve to da košta?

Da se uređenje sobe za vašeg školarca ne bi pretvorilo u stresan događaj u kome ne uživate ni vi ni dete, najbolje je da u ceo proces uđete sa planom. Stavite na papir dečije želje – koje boje, dezene i komade nameštaja bi volelo da ima u svojoj sobi. Potom napravite okviran nacrt budžeta, da biste znali koliko para možete da uložite u renoviranje.

Preuređenje dečjeg kutka je zapravo sjajna prilika da izrazite sopstvenu kreativnost i podstaknete razvoj mašte kod deteta. Pročitajte kako da samo u 6 koraka “zajedničkim snagama” i bez mnogo nervoze vaše dete dobije prostor u kome će učiti sa elanom!

#1 Napravite plan budžeta pre renoviranja

Pre nego što obećate svom školarcu veliki globus za policu ili novi krevet, pametno planirajte finansije. Okviran plan budžeta biće vam od koristi kada budete procenjivali da li možete da priuštite novi ormar, neke skuplje tapete ili police za odlaganje školskih udžbenika i knjiga.

Najpre pregledajte postojeći nameštaj u dečjoj sobi. Ako je dete preraslo krevet, onda novi ležaj mora biti na listi za kupovinu. Napravite popis stvari koje morate da zamenite i onih koje mogu da ostanu. Istražite koliko otprilike novca je potrebno za svaki komad nameštaja, lampu i dekorativne detalje.

Potom možete da kalkulišete na koji način ćete sve finansirati. Ukoliko nemate izdvojen kućni fond ili ušteđevinu koju ste namenili za renoviranje, razmislite o podizanju kredita. Postoje različiti gotovinski keš krediti sa periodom otplate od 6, 12, 36 i više meseci. U zavisnosti od toga kakva vam je kreditna sposobnost i koliki iznos vam treba možete napraviti svoj plan otplate.

Ukoliko niste sigurni koja opcija je najbolja za vas, savetnici za podizanje keš kredita vas mogu uputiti u detalje i pronaći kredit sa povoljnim uslovima. Uz brz proces odobrenja i isplate u najkraćem mogućem roku dobićete gotovi novac da bez stresa uredite dečju sobu kako ste zamislili.

#2 Izaberite prave boje i teksture

Pošto osigurate finansijska sredstva, možete se posvetiti kreativnom delu renoviranja dečjeg kutka. Uređenje sobe za učenje je kompleksno jer želite da to bude prostor u kome dete može nesmetano da stiče nova znanja, ali i da se igra i opusti. Da biste našli pravu meru između podsticajnog i opuštenog, posebnu pažnju poklonite bojama.

Mešanjem boja, tekstura i šara u spavaćoj i ujedno radnoj sobi deteta, daćete pečat prostoru. Ovaj korak ide roditeljima “na ruku”, jer se korišćenjem određenih nijansi mogu “pomiriti” stari i novi dizajn sobe. Umesto da pokušavate da savršeno uskladite različite elemente i tako potrošite više novca na kupovinu nameštaja ili novog tepiha, upotrebite odgovarajuće tonove i šare da učinite sobu zanimljivom i živahnom. Dobra zamisao koja ne košta mnogo može da bude bojenje zidova i crtanje geometrijskih šara, cvetova ili nekog omiljenog detetovog junaka.

#3 Razigrajte maštu – tapete, posteri, nalepnice

Dečje tapete, posteri i nalepnice su još jedan od načina da kreirate odličan prostor za učenje i pritom ne prekoračite svoj budžet. Zabavne životinjske šare, teme iz crtanih filmova i jedinstveni motivi dobro se slažu sa ličnošću deteta.

Ako više volite suptilniji i nežniji dizajn, izaberite zabavan, grafički otisak i postavite ga na jednom zidu a drugi zidovi neka ostanu neutralni. Stikeri sa slovima azbuke i brojevima takođe mogu da budu dobro rešenje kada želite da razigrate radoznali um vašeg školarca.

#4 Police i ormari – obezbedite prostor za odlaganje stvari

Preuređenje sobe podrazumeva i pametno planiranje prostora za odlaganje stvari. Sasvim je sigurno da u sobi vašeg deteta postoji veliki broj igračaka koje je preraslo. Ako nemate kome da ih poklonite ili jednostavno želite još neko vreme da ih sačuvate, morate pronaći adekvatno mesto. Pritom, prostor za odlaganje igračaka ne treba da ide “na štetu” prostora predviđenog za školski pribor i knjige.

Najbolje je ako budžet to dozvoljava da pronađete multifunkcionalne police i ormare sa puno fioka i pregrada. Postoje različite police zanimljivog oblika koje su dizajnirane tako da služe i kao rekviziti za igru i kao nameštaj. Ukoliko ste ograničeni prostorom, postavite police od poda do plafona, tako da na najvišim delovima budu oni predmeti koji se najređe koriste, a na nižim nivoima udžbenici, olovke i radni materijal koje dete svakodnevno upotrebljava.

dečja-soba-police-globus

“Ne gušite” prostor nameštajem. Dovoljno je da u sobi postoji udoban krevet, ormar, radni sto i stolica. Postavite podne jastuke da stvorite udobno mesto za čitanje, dete će uživati u knjizi i da ne primeti ovo roditeljsko “lukavstvo”.

#5 Dekor sobe kao porodični projekat

Ukoliko uložite dosta novca u zamenu nameštaja, krečenje ili neke druge veće stavke, možda vam neće ostati dovoljno para za neke detaljnije promene i dekorativne elemente. U tom slučaju, pokušajte da oplemenite prostor nekim “uradi sam” projektom. Zapravo, ovo može biti zabavan zadatak za celu porodicu.

Naučite svoju decu da prazne staklene flaše pretvore u umetnička dela tako što ćete ih obložiti peskom ili napuniti raznim zrnevljem (ubacite redom kukuruz, pšenicu, obojeni pirinač). Na sličan način možete “preobraziti” stare čaše u dekorativne svećnjake.

Prostor iznad radnog stola možete dekorisati tablom ciljeva ili inspirativnih poruka. Iskombinujte porodične fotografije sa slikama njihovih drugova i drugarica i napravite zanimljiv kolaž i ukraz za zid. Uz pomoć ovakvih amaterskih umetničkih dela stvorićete prostor u kome se dete oseća bezbedno, srećno i u kom će moći da rešava sve školske zadatke.

Ne ustručavajte se da unesete u sobu biljke. “Dodelite” detetu jednu saksiju sa cvećem. Ne samo da ćete dodatno oplemeniti prostor, već i naučiti dete da brine o biljkama i stiče odgovornost.

#6 Napravite tablu na zidu – za žvrljanje i računanje

Možda deluje kao da je tabla za žvrljanje nešto što je svaki školarac “prerastao”. Međutim, farbanje jednog zida mat bojom, odnosno farbom za školske table je nešto najbolje što možete uraditi za dete školskog uzrasta.

tabla-dečja-soba

Neka to bude njihov “umetnički kutak”, prostor za žvrljanje i opuštanje, ali i korisna površina za rešavanje zadataka. Kada dete ima svoju ličnu tablu, poput one u školi, to već može biti korak bliže lakšem i interesantnijem savladavanju gradiva. Zamislite samo kako će u ovakvoj sobi zanimljivo izgledati druženje i zajedničko učenje sa drugaricom iz klupe!

Poslednje što bi svaki roditelj želeo je da njegovo dete svaki slobodan trenutak provodi na pametnom telefonu, tabletu ili laptopu. Kreiranjem podsticajnog prostora za učenje i igru pokrenućete dečju maštu i motivisati ih da budu još radoznaliji i spremniji da misle, istražuju i stvaraju.

Comments

  1. […] Zato je svako konstruktivno učenje jako važno pa online engleski za decu treba da bude prvi izbor makar govorili i o najmlađim generacijama! Poret toga imaće mogućnost da uče u svojoj sobi. […]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *