Najluksuzniji domovi za stare na svetu
Radni vek je period života koji je praćen velikim stresom i trčanjem da se za radi novac. Nakon što se provede više od pola života radeći i boreći da se zaradi novac i stvori bogatstvo, svaki pojedinac želi da se sa dostojavnstvom i bez stresnog razmišljanja povuče mirno u penziju. Penzionisanje bi trebao da bude miran prelazak u spokojniji i ispunjeniji period života.
Neke osobe žele da svoje penzionerske dane provedu mirno, spokojno, luksuzno i nezavisno. Vođeni time oni tokom radnog životnog veka vredno rade i odvajaju određenu sumu novca za period starosti koji se hteli mi to ili ne prirodno približava. Ponude domova za stare u svetu se pored opremljenosti stručnim kadrovima su znatno više izdigle i u pogledu luksuza. Mada, luksuzni domovi za stare ni u Srbiji više nisu retkost kao a kao primer možete pogledati ovaj https://www.domgardos.rs/.
Jedan od najluksuznijih domova za stare na svetu je Sarastoa Bay Club koji je smešten na Floridi. Nalazi se nedaleko od obale mora, okružen bazenima, fontanama, golf i teniskim terenima , travnatom površinom koja se pruža na nekoliko desetine hektara. Najeftiniji rentirana cena, koja podrazumeva jednu spavaću sobu, se kreće od 350.000 dolara do 1,8 miliona američkih dolara za veće stambene jedinice. Sun City Anthem u Nevadi, se takođe ističe kao jedan od najluksuznijih domova za stare na svetu, koji ima smeštajni kapacitet od 12.500 mesta. Kuće u kojima korisinici smešaju su ekološke. Cena smeštaja je od 180.000 do 899.000 američkih dolara.
Domovi za stare u Srbiji
Nažalost, materijalni status penzionisanih osoba u Srbiji je znatno niži u porđenju sa američkim ili nekim drugim svetskim modelom. Luksuzna ponuda domova za stare je u Srbiji orjentisana na drugu sferu i ogleda se u tome da neki od privatnih domova za stare nude širi spektar usluga, kvalitetniju hranu i prostor.
Državni domovi za stare su za koji procenat jeftiniji od privatnih, ali takođe oni iziskuju određenu administrativnu proceduru kao listu čekanja pa smeštaj može da potraje. Kapaciteti državnih domova su znatno veći od privatnih. Državni tako i privatni domovi za stare se mogu pohvaliti kvalitetnim i stručnim kadrovima. Da li će se neko odlučiti za državni ili privatni dom, najviše zavisi od toga koliko je osoba koja ide na smeštaj ili njena porodica spremna da izdvoji novčana sredstva na mesečnom nivou, kao i od toga kakvog je zdravstvenog stanja koja ide na smeštaj i stepen njene samostalnosti i funkcionalnosti.
Domovi za stare su sjajna mesta za druženje, odmor i rekreaciju najstarijih članova našeg društva. Čovek je društveno biće . Druženje i provođenje slobodnog vremena sa prijateljima, čoveka dodatno ispunjuje i podstiče. Prijatelji su tu da nam pruže podršku i budu deo našeg života. Biti društveno aktivan u nekim kasnim godinama od izutetne je važnosti za svaku stariju osobu, jer se na taj način sklanjaju “crne misli”. Starije osobe imaju znatno više izražene mogućnosti za izazivanje depresvnih stanja, razlog tome mogu biti na primer gubici nekih dragih osoba, životne situacije koje su bile izrazito stresne. Stalno vraćanje i pričanje o stresnim događajima iz prošlosti može biti izuzetno stresno, pa se tako preporučuje da se vreme provodi u društvu i prijatnoj pozitvnoj atmosferi. Dom za stare je svakako mesto gde starije osobe mogu pronaći svoje utočište i sklonište.