Uloga roditelja u prevenciji i tretmanu nepravilnog izgovora

Pravilno izgovaranje reči nam omogućava jasnu komunikaciju sa drugim ljudima i otvara vrata ka uspešnoj socijalizaciji, obrazovanju i u krajnjem slučaju, ka profesionalnom razvoju. Zbog toga je važno da još u najranijem detinjstvu roditelji pomognu svojim mališanima da uspešno savladaju govorne veštine. 

Nepravilan izgovor koji se manifestuje na različite načine, uključujući izostavljanje ili zamenu slova u rečima i nije tako retka pojava, ali može u velikoj meri stvoriti probleme detetu. Međutim, ranim dijagnostikovanjem i odgovarajućim vežbama, može se postići puno i rešiti dislalija, kako se stručno naziva ovaj problem. Aktivna uloga roditelja je ovde od velikog značaja. Evo nekoliko načina na koje se roditelji mogu i moraju uključiti kada je u pitanju nepravilan izgovor kod dece.  

#1 Rani nadzor

Jedan od osnovnih i najvažnijih faktora prevencije i pravovremenog tretmana dislalije kod dece je rani nadzor. Pravovremena reakcija je moguća isključivo ako se razvoj detetovog govora pažljivo prati od najranijih dana. Rani nadzor omogućava roditeljima da identifikuju potencijalne probleme u govoru mališana i da ih isprave pre nego što dete krene u predškolsko ili školu.

Većina dece počinje da razvija svoje govorne sposobnosti još u prvim mesecima života. Prvi glasovi koje dete proizvede su grleni i samoglasnici a ono što roditelji treba da urade je da podstiču dete na komunikaciju. Takođe, potrebno je pažljivo slušati kako dete izgovara svoje prve reči i pomoći mu da pravilno izgovara osnovne glasove.

Isto tako, veoma je važno da pratite razvoj jezika, u smislu broja reči koji vaš mališan koristi. Trebalo bi da nove reči dodaje svom vokabularu postepeno i da postepeno proširuje svoju sposobnost za komunikaciju.

Naravno, ukoliko procenite da je to potrebno, možete potražiti i stručnu pomoć ili za početak samo savet logopeda. Logopedi se bave proučavanjem, dijagnostikovanjem i otklanjanjem poremećaja govora, jezika i glasa. Ako niste sigurni da u vašem gradu postoji neki centar ili ordinacija koja pruža ovakve usluge, predlažemo vam da u Google pretraživaču ukucate logoped Beograd, odnosno grad u kojem živite, i dobićete podatke kao što su broj telefona ili mejl adresa preko koje možete kontaktirati logopeda. 

#2 Model ispravnog izgovora

Pristup modelu ispravnog izgovora podrazumeva da roditelji postanu uzor svojoj deci, demonstrirajući im kako se pravilno izgovara reč ili glas. 

Kada razgovarate sa svojim detetom, trudite se da izgovarate reči glasno i malo sporije. Naglasite problematične glasove i samoglasnike tako da dete može jasno da čuje kako bi trebalo da zvuče određene reči. 

Podstičite detetov govor kroz igru. Na primer: Pronađi reč koja počinje slovom “R” ili bilo kojim drugim slovom. Ova i njoj slične igre čine učenje nepoznatih i teško izgovorljivih reči lakšim. Još jedna od dobrih opcija je i čitanje knjiga sa detetom. To je odličan način da vaš mališan čuje kako se pravilno izgovaraju određene reči, počev od glasova pa sve do akcenta.  

Na kraju, razgovarajte što više sa svojim detetom. Aktivan razgovor i često postavljanje pitanja će ga ohrabriti da izrazi svoje mišljenje i osećanja, što će pomoći u razvoju govora i komunikacionih veština. 

#3 Svakodnevno vežbanje

Vežbanje je još jedan od ključnih korak u prevenciji i tretmanu dislalije kod dece. Aktivnosti usmerene na vežbanje zvukova i reči pomažu detetu da poboljša svoje govorne veštine. 

Dete izgovara svoje prve reči sa otprilike godinu i po dana, nekad ranije ili kasnije. Tada uglavnom spaja imenice (mama, lopta). Od trenutka kada progovori možete koristiti kartice sa ilustracijama različitih objekata ili druge igračke koje podstiču razvoj i pitati dete da izgovori kako se zove predmet ili šta je na slici.  

Ukoliko primetite da mališan ima problema u izgovaranju samo određenih glasova, fokusirajte se na njih. Koristite rečenice, poslovice ili pesmice u kojima se glasovi i slova sa kojim dete ima problema pojavljuju. Ponavljajte tekst zajedno sa detetom, to će ga još više ohrabriti da radi na ispravljanju nepravilno izgovorenih slova i glasova.

Deca najčešće imaju problema sa izgovorom slova r, s, l, lj, č,dž, š, ž, ć ili š. Tako na primer, ako mališan nepravilno izgovara slovo “R” dajte mu zadatke da kaže što više reči koje uključuju ovaj suglasnik (koji ponekad preuzima ulogu samoglasnika), kao što su riba, kišobran i ponavljajte ih sa njim. Možete koristiti i brzalice. Vežbajte svakodnevno i budite uporni.   

#4 Stručna pomoć

Ako vaša inicijativa i borba sa nepravilnim izgovorom odnosno dislalijom ne daje rezultate, vreme je da potražite stručnu pomoć i da se javite logopedu. 

Prvi korak koji će logopet preduzeti je detaljna evaluacija i dijagnostikovanje problema u artikulaciji. Zatim će proceniti stepen ozbiljnosti poremećaja i razviti individualni terapijski plan za dete. To uključuje vežbe, tehnike i aktivnosti koje su usmerene na poboljšanje izgovora. U ovom procesu od velike je važnosti da roditelj sa detetom redovno dolazi na terapeutske sesije, ali i da razume da je on sam značajan faktor u celom procesu lečenja. 

Ako iz nekog razloga niste u mogućnosti da dođete na sesiju treba da znate da postoji i logoped online koji će vam putem video poziva pomoći u rešavanju problema izgovora kod vašeg deteta.  

#5 Strpljenje i podrška

Strpljenje je ključno kada se suočavate sa problemima u artikulaciji i izgovoru kod deteta. Tretman zahteva vreme. Dislalija nije nešto što se može rešiti preko noći. Potrebno je uložiti određen trud i kontinuirano vežbati kako bi se postigli najbolji rezultati. 

Strpljenje pomaže da se smanje osećaji frustracije i anksioznosti koji često prate teškoće u govoru. Kada dete oseća podršku i razumevanje od strane roditelja, lakše otklanja problem sa nepravilnim izgovorom reči. Takođe, vaše strpljenje pomaže u podizanju samopouzdanja deteta i daje dodatnu motivaciju za vežbanje.

Roditeljska uloga u prevenciji i tretmanu dislalije je ključna za pravilan govor kod dece. Aktivna podrška i stalno vežbanje će sigurno dati rezultate, a na vama je da budete strpljivi i radite kako biste pomogli detetu da reši problem koji ima.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *