3 koraka do zdravog osmeha

Preplavljeni smo slikama, idealima i tekstovima koji nam govore sta i kako da se ponasamo, sta da radimo, jedemo i pijemo da bismo imali lepsi ten, zategnutije telo, pločice na stomaku i izvajane noge. Šta smemo i kako da kombinujemo određenu odeću i za koje prilike se koja obuća nosi. Ipak, vrlo je malo svesti na prvom mestu, a potom i zainteresovanosti za zdravlje i izgled usta i zubi. Složićemo se svi da su usta i zubi ogeldalo zdravstvenog stanja i još važnije savesnosti i zainteresovanosti za sopstveno zdravlje.

Priznaćete, džaba pločice, mišići i vitke noge, kad nema pola zuba u glavi, neprijatan zadah ili jednostano joj se crne zubi. Zbog toga smo odvojili malo vremena i odlučili da istažimo i podignemo svest o zdravlju usta i zuba, ali i o bolestima koje za iste vrebaju. U nastavku teksta ćemo istaći par saveta kako da imate zdrava usta i lepe zube.

Zdravlje na  usta ulazi

Koliko puta smo čuli da zdravlje na usta ulazi, a koliko vodimo računa o njima?! Kako sve počinje od ishrane, tako i zdravlje usta i zuba počinje od hrane koju jedete i unosite. Jedite raznovrsnu, meku hranu, dosta čorbi i supa. To naravno ne znači da tvrđa hrana ne dolazi u obzir, ali imajte na umu da tvrda, hrapava ili oštra hrana može da vam povrediti, raseče desni te izazove infekciju. Izbegavajte duvan i alkohol, meso i mesne prerađevine, takođe, a da ne pričamo o potpunom izbegavanju pržene, prerađene, masne i previše zašećerene hrane. Naravno, treba uzimati i vitamisnke komplekse ukoliko imate nedovoljnmo vitamina iz grupe B, u prvom redu B2 i B6. Ono na čemu će vam desni i zubi biti naročito zahvalni su čajevi i to sledeći: kantarion, kamilica, zeleni čaj, kao i različita ulja, najviše eukaliptusovo ulje. Čajem od kantariona ćete izbeći infekcije u ustima, ali i izlečiti postojeće ukoliko ih imate, kamilicom možete ispirati, kao prirodno sredstvo za čišćenje usta dok zeleni čaj služi kao antiseptik uništavajući veliki broj bakterija u ustima i na zubima.

Četkanje i ispiranje

Drugi savet je toliko očigledan, da nažalost dosta ljudi ga previdi te ga se ne pridržava, a to je da moramo da peremo zube dva puta dnevno i da koristimo konac za zube. Četkicom se ne mogu očistiti zubi od hrane koju tokom dana unesemo te koncem za zube ne samo što 99% desni i zuba očistimo, već i sprečavamo pojave poput raznih infekcija, upale desni, gingicitisa, ali i paradontoze pored neprijatnog zadaha. Tu treba obratiti pažnju na tvrdoću/mekoću četkice za zube. Ukoliko raskrvarite desni četkajući zube, zamenite je mekšom. Cilj je da očistite zube, ne da zgulite desni.

Odlazak kod zubara

Još očigledniji savet je potreba za redovnom kontrolom usta i zuba kod stomatologa svakih šest meseci ili najmanje jednom godišnje. Stomatolog može primetiti i na vreme prepirsti terapiju za razne promene i infekcije koje se mogu desiti u vašim ustima. Još jedan razlog potrebe odlaska kod stomatologa je što se u ustima može napraviti rana veličine dečijeg dlana, a da se i ne primeti! Stomatolog može primetiti ukoliko se upale desni, javi krvarenje, povlačenje desni ili paradontoza. Takođe, stomatolog je jedini koji može da vam očisti kamenac na zubima. Zubni kamenac  je jedan od glavnih razloga javljanja krvarenja desni, upale desni i drugih infekcija, ako i izuzetno lošeg zadaha.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *