Korekcija ušiju – najčešća pitanja i odgovori

Problem koji možete imati sa ušima najpre je onaj da su vam uši klempave. Naravno, uz to idu i drugi deformiteti, ali se srećom to danas, lakše nego ikad, može rešiti. Ukoliko smatrate da vam je korekcija ušiju potrebna, u nastavku saznajte sve bitne informacije koje su vam neophodne pre nego što odete „pod nož“.

Kome je namenjena korekcija ušiju i kada je potrebno izvršiti zahvat?

Kao što smo već napomenuli, najčešći problem sa ušima je taj da su klempave, a ovo se može primiteti već po rođenju. Stoga, rekonstrukcija ušne školjke se može izvoditi već od šeste godine, a ukoliko vaše dete takođe ima ovaj pre svega estetski problem, savetuje se da se zahvat izvrši pre polaska u školu, čisto da bi se izbeglo zadirkivanje koje je vrlo često od strane drugara u školi. Statistički gledano, ljudi se najpre odlučuju na ovu intervenciju u periodu od desete do osamnaeste godine, ali ima i mnogo starijih pacijenata. Uglavnom, kada je reč o ženama, one lako mogu sa sakriju klempave uši frizurom, dok je kod muškaraca to malo teže.

Ono što je interesantno jeste činjenica da su deca između šest i deset godina jako raspoložena za obavljanje operacije iako je poznato da im odlazak kod lekara baš i nije omiljena aktivnost.

Kako teče priprema za operaciju?

Najpre, naglasićemo da uši mogu da budu klempave jednostrano, obostrano, može biti klempavo samo jedno uvo ili oba, simetrično ili asimetrično. Naravno, klempavost nije jedini problem jer se mogu javiti i drugi deformiteti ušne školjke. Da li je uvo klempavo zavisi od ugla između uha i glave, iako ima još dosta faktora, a ukoliko niste sigurni, najbolje je da se konsultujete sa samim hirurgom. Takođe, klempavost zavisi i od veličine jer, na primer, male uši često ne izgledaju klempavo iako je zapravo ugao između njih i glave prilično veliki. Svakako, ukoliko se odlučite na korekciju ušiju, sa svojim lekarom možete razgovarati o tome koja su vaša očekivanja i želje kada je izgled ušiju u pitanju.

Koji je cilj operacije ušiju?

Najvažniji cilj intervencije je smanjenje klempavosti i, samim tim, oslobađanje psihičke napetosti koju pacijent može da ima zbog svog problema.

Koje tehnike se koriste?

Današnje tehnike za korekciju ušiju baziraju se na modeliranju hrskavice ušiju – njenom šivenju, savijanju, stanjivanju, a sve u zavisnosti od konkretnog slučaja i pacijenta. Ova tehnika se izučava još u srednjim medicinskim školama a kasnije se usavršava na fakultetu ili Višoj školi tako da je veoma razvijena.

Koje su moguće komplikacije?

Kao i nakon bilo koje druge operacije i ovde je moguće da dođe do određenih komplikacija. One mogu da se jave akutno, neposredno nakon zahvata ili hronično, nešto kasnije. Kada je reč o akutnim komplikacijama, ovde se najpre misli na nagomilavanje krvi između kože i hrskavice (hematom), a kada je reč o hroničnim komplikacijama, javljaju se ožiljci ili utrnulost koja je svakako prolazna. Naravno, jako je važno da korekcija ušiju bude urađena kvalitetno i profesionalno jer se u tom slučaju komplikacije ne javljaju.

Kako teče oporavak?

Nakon operacije, potrebno je da pacijent provede još nekoliko sati u bolnici, a potom može da ode kući. Zavoj se drži od tri do četrnaest dana, u zavisnosti od toga koja tehnika operacije je korišćena, odnosno, kakav je bio problem sa ušima. Konci se skidaju između sedmog i četrnaestog dana. Jedan do dva meseca treba izbegavati naporne sportove ili fizičke aktivnosti, a redovna kontrola je obavezna, u dogovoru sa hirurgom koji će pratiti i uporešivati rezultate. Svakako, rezultati korekcije ušiju su trajni.

Comments

  1. Imam drugaricu koja je iz estetskih razloga u svojoj 25 godini izvršila operaciju ušne školjke. NIje imala nikakvih komplikacija, sve se odlično završilo i ona je prezadovoljna, iskreno samopozdanje joj je znatno bolje. Iako nisam neko ko preterano podržava estetsku hirurgiju, ukoliko će vam toliko izmeniti kvalitet života, go for it.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *