Najpopularniji brendovi košulja u svetu i kod nas

Možda odelo ne čini čoveka, ali mu svakako pomaže da izgradi životni stil. Naše odevanje je odraz našeg raspoloženja, stila, navika. Odevna kombinacija utiče na naše raspoloženje, dokazano; nekad nas oraspoloži, ponekad nam daje sigurnost, ponekad nas rastuži.

Verujem da svi imamo omiljeni delić garderobe, omiljenu marku cipela, boju košulje, pantalona. Bilo da vam je potrebna elegantna košulja ili tražite određeni model popularnog brenda, možda vam naša mala lista renomiranih proizvođača garderobe pomogne da izgledate privlačno i lepo.

Šta se nosi u svetu? Koje su najbolje marke muških dukserica, majica, košulja i odela po mišljenju trendsetera?

Donosimo rezultate jedne ankete na čijoj listi su bili neki od vodećih svetskih proizvođača muške garderobe.

Prema toj anketi, u prvih pet su ušli Tommy Hilfiger, Versace, Hugo Boss, Adidas, Ralph Lauren Corporation. U prvih dvadeset su i: Calvin Klein, Guess, Diesel, Aeropostal, Lacoste.

I pre nego ispričamo priču o aktuelnoj petorci, od domaćih brendova pogledajte video klip sa prezentacijom košulja Roberto Baressi, koji sve više osvaja simpatije muškaraca sa stilom u Srbiji.

Ralf Loren

Ralf Loren (Ralph Lauren) je u početku proizvodio kravate. Radio je kao običan službenik u jednoj trgovini tekstilom i odećom i sa samo 28 godina (1967.) uverio je direktora firme da započne vlastitu liniju kravata.

Prvu, novu liniju kravata nazvao je „Polo„, a sledeće godine proširio je asortiman i na odela za muškarce. U početku je imao samo deo izložbenog prostora u zgradi “Empire State Building” odakle je vršio isporuke trgovinama. Krajem šezdesetih je uspeo da otkupi jednu liniju muških košulja poznate marke “Bloomingdal”. Nakon par godina samostalnog poslovanja, 1971.  osniva “Ralph Lauren Corporation” gde pokreće i proizvodnju košulja za žene sa amblemom polo igrača na manžetni i kragni.

Osamdesetih godina XX veka Loren već ima uspešne trgovine u velikim gradovima SAD i osvaja tržište Evrope. Zaštitni znak su košulje i džemperi raznih boja sa znakom polo igrača na grudima. Ralf Loren je dobio priliku i da oblači glumce Holivuda: 1974. godine muški deo ekipe filma  “Veliki Getsbi (“The Great Gatsby”) nosio je kostime odabrane iz linije Polo muških odela i džempera, u stilu dvadesetih. Ružičasto odelo koju je u filmu nosio Robert Redford (Jay Gatsby) dizajnirao je lično Loren.

Dajen Kiton i Vudi Alen nosili su 1977. odeću koju je on dizajnirao u filmu koji je osvojio Oskara 1978 – “Annie Hall”.

Tommy Hilfiger

Tommy Hilfiger je svoju kompaniju pokrenuo 1985. U početku je dizajnirao sportsku odeću, muške džempere i jakne, devedesetih je kolekciji dodao i parfeme. Godine 2012. Hilfiger je dobio nagradu Udruženja modnih dizajnera Amerike za životno delo (The Council of Fashion Designers of America) “Geoffrey Beene”.

Napisao je i knjigu o modi “All American: A Style Book”. Fan je rokenrol muzike i uvek je govorio da su njegove kreacije nastale pod uticajem muzike koja ga neverovatno inspiriše. Bio je sponzor mnogih muzičkih događanja. Koncerti Šeril Krou, Britni Spirs, Lenija Kravica su samo neki kojima je bio sponzor. Veliki broj artikala dizajnirani su u stilu (i direktno od njih nastali) hard rocka, pop muzike, hip hop muzičkog pravca.

Hilfiger i dalje dizajnira raznolike modne linije – neke od kolekcija su „povremeno“nosive dok se druge smatraju visokom modom (haute couture). Osim plodnih stilova svoje mladosti, Hilfiger je uvek bio pod uticajem stila američkih ikona mode i kulture, uključujući tu Grejs Keli, Džejms Dina, Deboru Heri, Igi Popa, Faru Fosit, Džeki Kenedi, Endija Vorhola. Danas uživamo u košuljama i džemperima sportske elegancije, veselih amblema crveno belih kvadratića.

Hugo Bos košulje

Hugo Bos je bio nemački modni dizajner i poslovni čovek. Bio je osnivač tekstilne firme za šivenje i trgovac donjim rubljem davne 1908. u porodičnoj radnji u malom mestu Mecingen u Baden-Virtembergu u Nemačkoj. Godine 1923. pokrenuo je sopstvenu fabriku u istom mestu u kojoj su proizvodili košulje i jakne, a šili su i sportsku odeću i kišne kabanice.

Tridesetih godina prošlog veka šili su uniforme za specijalne jedinice nemačke vojske (SA, SS), za poštansku službu, železnicu i kasnije Wehrmacht. Boss se 1931. pridružio nacističkoj vojsci. Kompanija postaje glavni proizvođač crnih i braon košulja nemačke mladeži.

Nije tajna da su među radnicima fabrike bili francuski i poljski ratni zarobljenici.  Prošlost međutim nije omela nemački vredni duh – od ranih šezdesetih ova kompanija širi poslove i postaje veoma moćna: Johen i Uve Holi (Jochen i Uwe Holy), unuci Hugo Bossa, preuzimaju upravu fabrikom. Fabrika šije radnu odeću, modernu i tredni  mušku i sportsku odeću.

Osamdesetih je modna linija proširena u elegantnu odeću za formalne prilike. “Hugo Boss” bio je prva nemačka kompanija koja je postala brend u sektoru odeće za muškarce. Robna marka “Hugo Boss” danas je avangardna zbirka namenjena poslovnom i slobodnom vremenu. Kombinuje nekonvencionalne detalje sa novim materijalima.

Od 2000. dizajneri kompanije “Hugo Boss” predstavili su “Boss Woman, modnu liniju namenjenu sofisticiranoj poslovnoj ženi. Robna marka jasno je definisana dinamičnim dizajnom sa naglaskom na funkcionalnost, čiste linije i pažnju na detalje. “Boss core brand”, “Boss Asia”, “Hugo Boss the new school of design” samo su neke od modernih projekata.

Đani Versaće (Gianni Versace)

Đani Versaće (Gianni Versace) je bio uspešan, kreativan i lucidan italijanski modni dizajner, osnivač modne kuće “Versace”, koja se od početka bavila proizvodnjom modnih detalja (fashion accessories), parfemima, šminkom, kućnim nameštajem i odećom. Dizajnirao je kostime za pozorište i filmove.

Kao prijatelj Erika Kleptona, princeze Dajane, Naomi Kembel, grupe “Duran Duran”, Madonne, Eltona Džona, Šer, Stinga i mnogih drugih zvezda, bio je jedan od prvih dizajnera koji povezuje modu sa svetom muzike. Njegov specifičan dizajn bio je estetika bajkovitog prikazivanja ideja; on je stvorio, i za muškarce i žene, neke od seksualno najekspresivnijih odela, kostima, košulja u mainstream stilu.

Pravio je kostime za seriju “Poroci Majamija” (Miam Vice), “Showgirls”, “Sudija Dred”(Judge Dredd). Nakon što je Đani Versaće ubijen 1997. u Majamiju, njegova sestra Donatela postala je glavni dizajner kompanije. Uspela je da izgradi svoj stil, pravac, estetiku modnih linija i istovremeno dopunila stil svog brata. Njene kreacije otkrivaju telo, svesno preteruje pa njen stil obožavaju svetski pevači i glumice. Od 2000-ih prisutna je na svim godišnjim nagradama u svetu filma, muzike i zabave.

Adidasove majce

Adidas. Svaka velika priča ima početak. Ova je započela u malom gradiću u Bavarskoj. Posle povratka iz rata Nemac Adolf Dasler pokreće privatni posao, proizvodnju sportske opreme. U perionici svoje majke 1924. godine registruje firmu „Gebrüder Dassler Schuhfabrik“ sa misijom da na tržištu ponudi najbolju moguću sportsku opremu, patike prvenstveno.

Malo preduzeće pod nazivom “Adi Dassler adidas Sportschuhfabrik” pokrenuo je 1949. i od skromnih početaka, za samo deset godina postigao ogroman uspeh. Kažu da Lina Radke ne bi dobila zlatnu medalju u Amsterdamu (1928), a Džesi Ovens u Berlinu  (1936) da nisu nosili njegove patike.

To su bile i prekretnice – i početak Adidas priče. Onaj dobro poznati logo Adidasa – tri trakice, otkupili su pedesetih godina od Finske kompanije sportske opreme. Posao je cvetao pa su sedamdesetih godina XX veka pored proširenog sportskog asortimana napravili i fudbal za FIFA World Cup 1970.

Od tada Adidas je oficijalna podrška svim fudbalski mečevima Svetskog kupa. Novi vek za Adidas je bio i nov početak. Po prodaji sportske opreme nalaze se na drugom mestu u svetu (prvi su “Nike”) a proširio je i asortiman trenerkama, duksericama, majcama, jaknama za trčanje.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *