Interaktivne igre: zašto su važne za razvoj dece?

igra-kocke-play

Da li se sećate svoje omiljene igre iz detinjstva? Bilo da ste pomislili na preskakanje vijače, pravljenje dvorca od peska, slaganje domina ili lego kocki, puštanje papirnih zmajeva ili neku drugu zabavnu aktivnost, jedno je svima zajedničko – najlepši deo dana bilo je vreme posvećeno igri. Omiljene igrarije su zaokupljale svu vašu pažnju i znali ste da je potrebno samo malo mašte da zabava bude potpuna. Možda ste smatrali da je igra jedan od najvažnijih aspekata vašeg života u tom periodu. U tom slučaju, bili ste u potpunosti – u pravu! Zašto?

Značaj igre u promovisanju zdravog razvoja dece

Svi roditelji intuitivno znaju da je igra važna za decu. Uobičajeno verovanje je da je suština igre puka zabava. Međutim, moderne studije svedoče o mnoštvu blagodeti koje dolaze uz omiljenu dečju aktivnost. Kognitivni psiholozi, vaspitači i lekari slažu se da su igre ključne za zdrav razvoj u detinjstvu. Drugim rečima, igra je neophodna za razvoj dece, jer doprinosi kognitivnom, emocionalnom, fizičkom i društvenom blagostanju.

Pored mnogih blagodeti koje pruža igra u periodu detinjstva, studije su otkrile negativne efekte koje izaziva odsustvo igre u ranim fazama razvoja ličnosti. Stručnjaci tvrde da nedostatak igre može zaustaviti društveni i emocionalni razvoj pojedinca. Deca koja nemaju priliku da se igraju u prirodi i provide kvalitetno vreme sa vršnjacima i braćom i sestrama, izložena su većem riziku od problema sa pažnjom i problema u ponašanju. Nedovoljno razvijene društvene veštine, odsustvo mašte i kreativnog razmišljanja, u budućnosti mogu predstavljati ozbiljnu prepreku ka ostvarenju uspeha na radnom mestu, ali i na drugim poljima života.

Bez obzira da li je reč o igrama s prijateljima ili roditeljima u kućnom ambijentu ili primeni interaktivnih igara u učionicama, angažovanost dece u ovim aktivnostima podstiče bolje razumevanje i zadržavanje pažnje u širokom spektru tema. Kroz interaktivnu igru, dete na zabavan i kreativan način istražuje, otkriva i razvija svoje veštine, uči kako da efikasno reši nove izazove i prepreke. Postignut cilj igre nije samo uspešna dečja misija, nego važno iskustvo koje pomaže jačanju tela i uma, te izgrađivanja samopouzdanja i odlučnosti. Kako se to konkretno ostvaruje u praksi?

Na koji način interkativne igre doprinose pravilnom razvoju dece?

Suština interaktivnih igara u periodu detinjstva je da obezbedi kreativno okruženje koje promoviše razvoj motoričkih i mentalnih sposobnosti deteta. Primera radi, igre poput tvistera ili između dve vatre podstiču jačanje mišića, poboljšanje ravnoteže i snage, te koordinacije ruku i očiju. U skladu sa čuvenom izrekom “u zdravom telu zdrav duh”, savetuje se redovno angažovanje dece u interaktivnim igrama sa vršnjacima ili članovima porodice – kako bi kroz zabavu i fizičku aktivnost postali spretniji, bolje razumeli prostorne odnose i  razvili veštine planiranja i kritičkog razmišljanja

Interaktivne igre su idealan način za razvoj zdravog takmičarskog duha.Smatra se da igre kao što je Room Escape uče decu saradnji, timskom radu, metodama vođenja i upravljanja vremenom. Uspešno završena igra bekstva iz sobe, ne samo što podiže raspoloženje, već izaziva osećaj da ponosa i pozitivno utiče na samopouzdanje i suočavanje s izazovima.

Zahvaljujući igrama, deca dobijaju podstrek da iskažu svoju individualnost. Osim što otkrivaju svoje sklonosti i talente, deca postaju bolja u interakciji s drugom decom i uče o mnogim stvarima izvan svog okruženja. Na taj način razvijaju svoje društvene veštine i uče da veruju jedni drugima.

escape-room
Foto: Pixabay.com

Razvoj društvenih veština je važna razvojna prekretnica, koja pomaže deci da prepoznaju, razumeju, prihvate i iskažu svoje emocije. Interaktivna igra uči decu da obrade svoje emocije na zdrav način. Ako dete pobedi u igri, prepoznaje uzbuđenje i oseća se samouvereno, ali istovremeno razvija empatiju prema saigraču koji u tom trenutku obrađuje bes ili tugu. Na taj način, kroz igru razvija i (samo)poštovanje.

Sigurno ste barem nekoliko (desetina) puta u detinjstvu igrali žmurke. Zamislite koliko ste puta intuitivno pronašli skrivenog drugara. Zamislite koliko puta ste unapred znali tipičan obrazac skrivanja drugarice iz klupe. Setite se adrenalina kada ste dali sve od sebe da vas ne “upikiraju”. Setite se ushićenja kada ste pobedili. Svi tii ishodi, koje ste dosad doživljavali samo kao zabavu, zapravo su angažovali vaše kognitivne sposobnosti i motoričke funkcije ne samo da izađete kao pobednik iz igre – nego i da vas ohrabre i obuče da se na različite načine izborite s izazovima kroz život.

Verujemo da ćete se nakon ovog teksta složiti da dečja igra ipak nije samo „dečja igra“. Ona je moćno sredstvo koje pomaže deci da izrastu u zdrave, jake i nezavisne ličnosti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *