4 važna koraka za bezbednost Vašeg kompjutera

Bezbednost Vašeg kompjutera je na prvom mestu ako Vaš posao, hobi ili svakodnevni rad zavise od onoga što imate na računaru. 

Ako na kompjuteru imate važne podatke čiji gubitak može da poremeti bilo šta u Vašem svakodnevnom životu potrebno je da obratite pažnju na ovih nekoliko važnih saveta koje smo zapisali u ovom tekstu. 

Ovde nećemo moći da budemo detaljni jer je sigurnost računara široka oblast, ali navešćemo sve ono na šta treba da obratite pažnju da bi Vaš računar bio siguran i upotrebljiv čak i kada ga izgubite ili se pokvari. 

Uradite enkripciju diska na računaru

Šta je enkripcija diska? Enkripcija je šifrovanje svih podataka. Ako neko skine disk Vašeg računara fizički i ubaci ga u drugi računar da bi kopirao ili samo čitao Vaše podatke to neće biti moguće. 

Enkripcija omogućava da samo Vi sa vašim pristupnim podacima možete da čitate i upravljate podacima sa diska. Za svaki drugi računar ti isti podaci nisu čitljivi bez Vaših pristupnih podataka. 

U zavisnosti od toga koji računar, odnosno koji operativni sistem imate, potražite pravilan način da uključite i sprovedete enkripciju diskova. 

Na primer, na MacOS računarima ekripciju možete da uradite preko FileVault aplikacije koja dolazi uz svaki Mac računar. 

Sa Windows OS-om je malo drugačije pa opcija enkripcije nije uvek dostupna. Svakako proverite da li postoji ova opcija tako što ćete u Start meniju kucati “encryption” ili “bitlocker”. Ukoliko dobijete pozitivne rezulate otvorite aplikaciju i uključite enkripciju. 

Ako je Vaš disk enkriptovan i za pristup računaru mora da se unese lozinka, čak iako izgubite računar ili ga neko ukrade, Vaši podaci su bezbedni. 

Antivirus, antivirus, antivirus

Nemojte da bude da nismo rekli. Windows naročito zahteva da imate antivirus inače možete da dođete u neprijatnu situaciju. 

Mac i GNU Linux operativni sistemi ne moraju da imaju antivirus pod obavezno, ali preporučljivo je da instalirate i redovno skenirate operativni sistem.

Ukoliko imate poslovan računar i sav posao držite na računaru, nemojte žaliti da kupite dobar licencirani antivirus koji se plaća. 

Ljudi često zaobilaze plaćanje pa ili traže besplatne antiviruse ili ne daj Bože instaliraju krekovane antiviruse (što je apsurd), a to je ravno tome da instalirate virus na računaru na izvol’te.

Da li treba da koristite plaćeni antivirus koji košta oko 20-30-50-200 evra godišnje i zaštitite posao koji Vam godišnje donosi 2-3-5-10-20.000 evra pravo je pitanje za razmišljanje. 

Redovno održavanje kompjutera

Da li ćete računar nositi u servis kompjutera ili možda sami održavate sve ili čak imate lice koje je za to zaduženo u Vašoj firmi, u svakom slučaju obavezno redovno održavajte računar. 

Šta to znači održavati računar, a čini Vam se da sve već radi ispravno?

Održavanje kompjutera je svesno sagledavanje stanja i provera rada. Postoje čak i softveri koji to rade automatski, ali prava je nauka naći dobar softver za održavanje računara

Čovek i dalje može prilično dobro da utvrdi da li računar radi ispravno ili mu je potrebna dodatna pomoć, čišćenje ili popravka u vidu softverskih ispravki. 

Takođe, u održavanje računara spada i redovno ažuriranje softvera koji na računaru imate. To važi za operativni sistem ali i za svaki program koji se tu nalazi. 

Ukoliko operativni sistem ili bilo koji program nije ažuran, to znači da može da bude podložan virusima i hakovanju, odnosno može da sadrži propuste koje su hakeri otkrili. Takvi propusti se obično uspešno ispravljaju kroz ažuriranje (update). 

Zaštitite Vaš internet pregledač (browser)

Internet pregledač predstavlja velika vrata za ulaz virusa u Vaš računar. Sve što se učitava u browseru mora da se najpre preuzme na računar i makar privremeno skladišti i to može biti štetno. 

Pored antivirusa, možete razmisliti da Vašem browseru dodate dodatak kao što je NoScript (postoji za Firefox i Google Chrome) koji blokira izvršavanje raznih skripti i na taj način štiti Vaš računar od potencijalno štetnih radnji. 

Takođe, zanimljiva ideja jeste da za pregled interneta uopšte ne koristite browser sa glavnog operativnog sistema već možete instalirati VirtualBox program sa novim operativnim sistemom i odatle surfovati internetom. Na taj način biste u potpunosti izolovali sve što radite u VirtualBox programu. 

U tako izolovanom sistemu mogli biste čak i da budete zaraženi pri čemu bi taj virus ostao unutar VirtualBox-a, dok bi glavni operativni sistem ostao ispravan i čist. 

Bonus korak za kraj: Ne planirajte ništa ako nemate bekap

Ako imate bilo kakav posao koji se oslanja na Vaš računar ili ako u računaru imate bilo šta bez čega ne biste mogli da radite, morate imati bekap koji se čuva na zasebnom računaru ili na zasebnom disku

Postoji mnogo načina da se ostane bez računara, bilo da se radi o kvarovima, gubitku računara ili čak krađi. Zbog toga je bitno da u svakom trenutku imate bekap, odnosno kopiju svega važnog sa računara. 

Ne morate baš praviti kopiju svakog dana ali makar jednom nedeljno ili jednom u mesec dana ako nemate nekih velikih radova na računaru i izmena u dokumentima. 

Bekap dokumenata možete praviti na eksternom disku ili čak na USB disku koji možete nositi kao privezak. 

Takođe, bekap možete praviti online preko nekog od servisa kao što su Google Disk ili OneDrive. Svaki fajl ili izmenu fajla koji čuvate u folderima ovog softvera automatski se sinhronizuje na udaljenu lokaciju i čuva se van računara što je odličan automatski bekap o kojem ne morate da brinete. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *