Kako se izboriti sa stresom koji sa sobom nosi kupovina nekretnine

Vlasništvo nad nekretninom je verovatno najveća obaveza koju na sebe možete da preuzmete, a to putovanje, trebalo bi da bude ispunjeno uzbuđenjem, a ne stresom. U želji da pomognemo da ovaj proces za vas bude što bezbolniji, pripremili smo nekoliko korisnih saveta kako da se izborite sa stresom koji sa sobom nosi kupovina nekretnine, pa ako i sami trenutno prolazite kroz ovaj proces, nastavite da čitate.

Sve dok ne preuzmete ključeve svoje kuće ili stana, ima mnogo toga što treba da se završi. Od obezbeđivanja idealne nekretnine, do rešavanja svih pravnih i administrativnih procesa. A stres zbog kupovine može da ima posledice kao što su:

# problemi sa spavanjem

# anksioznost i depresija 

# smanjen apetit

# glavobolje i bolovi u stomaku, i tako dalje.

U stvari, kupovina nekretnine, smatra se sedmim najstresnijim događajem u životu. Stresnija je čak i više od rođenja deteta, ili započinjanja novog posla. Zato hajde da vidimo šta može da se učini, da se taj stres smanji jer, u današnje vreme, stres je neprijatelj zdravlja broj jedan!

A zašto je kupovina nekretnine toliko stresna?

C:\Users\Jelena\Desktop\stres.jpg

Kupovina nekretnine nije nešto što radite svaki dan, tako da ne čudi što je tako. Napravili smo listu od šest glavnih uzroka stresa prilikom kupovine kuće ili stana, pa hajde da zajedno pogledamo koji su:

#1. Pretraga

Ne postoji nekretnina koja odgovara svima. Od pronalaženja lokacije sa odličnim školama, do blizine domova zdravlja, dobre povezanosti sa radnim mestima vlasnika, i tako dalje, teško je odrediti mesto koje ispunjava sve vaše potrebe i želje.

#2. Finansiranje

Znati odakle da počnete, da biste napravili idealnu finansijsku konstrukciju kada kupujete nešto tako veliko kao što je nekretnina, velika je stvar. Moraćete da razmislite o kreditu, i odmerite stvari kao što su visina učešća, plate i lične okolnosti. Uz to, postoje i pravne, administrativne i transportne naknade koje morate da uzmete u obzir kada razmišljate o budžetu, zajedno sa troškovima selidbe i održavanja.

#3. Pravni proces

Složeni pravni procesi nesumnjivo doprinose stresu prilikom kupovine nekretnine. Bez obzira da li jurite advokate za važne dokumente, ili sami razvrstavate obimnu papirologiju, to je verovatno aspekt koji oduzima najviše vremena na putu vlasništva nad svojim novim domom.

#4. Koordinacija kalendara

Selidba može da izgleda kao žongliranje, jer morate da koordinirate zakazivanje agencije za selidbe, sa datumima završetka kompletnog posla oko kupovine. Taj proces, od davanja kapare, do preuzimanja novih ključeva, zna da potraje i po 5-6 meseci. Zato se unapred naoružajte strpljenjem.

#5. Skrivena iznenađenja

Niko ne voli neizvesnost. Ali, ako kupujete stariju nekretninu, skrivena iznenađenja su uvek moguća. Svaka nekretnina se pred prodaju malo “našminka”, pa to može da bude ono što naš narod zove “spolja gladac, a unutra jadac”. Suočeni sa nepredvidivim stambenim tržištem, kupci često mogu da se nađu u dilemi – da li svoj novi dom plaćaju previše?

#6. Oklevanje

Posvećenje procesu nad kojim imate malo kontrole, i njegovo održavanje, zahteva mnogo truda. Nakon procene, plus, odgovornosti koju se povezane sa kupovinom nekretnine, lako ćete doći do toga da se zapitate – da li je selidba u novi dom pravi izbor, što je još jedan izvor anksioznosti.

Pa dobro, a kako se izboriti sa stresom koji sa sobom nosi kupovina nekretnine?

C:\Users\Jelena\Desktop\planiranje.jpg

Zašto je kupovina nekretnine tako stresna? Delimično zbog toga što većina nas ne zna šta da očekuje. Kada smo pokrili sve primarne uzroke anksioznosti, hajde da prođemo kroz takođe šest koraka, koji bi trebalo da vam pomognu da se nosite sa stresom prilikom kupovine svog novog doma. 

#1. Postavite realna očekivanja

Svi imamo ideju šta treba da čini naš savršen dom. Da biste izbegli razočaranje, pokušajte da svoja očekivanja usaglasite sa budžetom koji ste spremni da izdvojite. 

Ako je moguće, takođe je mudro da zauzmete fleksibilan pristup datumu selidbe. Dajte sebi više vremena za selidbu, i otvoriće vam se opcije koje će vam pomoći u smanjenju stresa prilikom kupovine kuće ili stana.

#2. Skockajte budžet – i držite ga se

Ako ne postavite visinu budžeta, i ne držite je se strogo, troškovi kupovine nekretnine mogu brzo da izmaknu kontroli. Bez obzira da li organizujete prevoznika, agenciju za nekretnine ili advokata, razmotrite više ponuda unapred, i uverite se da imate i rezervna sredstva, spremna za neočekivane troškove. 

#3. Potražite stručnu pomoć

Kada se selite, primamljivo je da “pitate Google” za brze i lake odgovore, ali ono što ćete pronaći, često je kontradiktorno. Rano dobijanje profesionalnih saveta pomaže da se olakša teret. Kontaktirajte više agencija da biste imali jasnu predstavu o svemu, od finansijskih procesa, do selidbene logistike. 

#4. Brinite o sebi

Kada pokušavate da upravljate stresom prilikom kupovine kuće, nemojte da zaboravite i da odvojite malo vremena za sebe. Odvojte vremena i u toku samog procesa da se opustite, dobijete podršku od najmilijih i “napunite baterije”, recimo odlaskom u spa centar, porodično ili u dvoje.

#5. Razmislite o široj slici

Postoji toliko toga što možete da kontrolišete u procesu kupovine svog novog doma, pa pokušajte da ne brinete o stvarima koje su van vašeg uticaja. Umesto toga, fokusirajte se na širu sliku: pazite na svoje zdravlje, i pronađite dom koji ćete voleti, i koji će moći da zadovolji vaše potrebe, ako ne sve, ono bar osnovne i najvažnije.

#6. Napravite listu obaveza

Pripremite ključne dokumente što je pre moguće. Pobrinite se za pansion za kućne ljubimce tokom selidbe, ukoliko ih imate. Šta god da su vaši ciljevi, njihovo zapisivanje na jednom mestu pomaže vam da ih pratite. Samim tim što ćete štriklirati svaku stavku kada je završite, smanjićete stres prilikom procesa kupovine. Da, ovo zaista deluje.

I na kraju…

C:\Users\Jelena\Desktop\kucica.jpg

Ako ste spremni za kupovinu, razmislite još jednom o prednostima novih nekretnina, nad starim. Iako bi renoviranje nekog starog stana ili kuće moglo da bude uzbudljiva ideja, teško je proceniti koliko bi to moglo da košta, i kakve bi popravke mogle da proiziđu zbog, recimo, stolarije koju treba zameniti usred projekta. Za razliku od toga, potpuno nov dom spreman je za uživanje u uređenju od prvog momenta, kada preuzmete ključeve.

Kupovina nekretnine je, pored vašeg doma iz snova, i investicija za budućnost, kako vaša, tako i vaših potomaka jednog dana. Razmislite o svemu dobro unapred, planirajte, i budite blagi prema sebi, da bi ceo taj proces prošao sa što manje stresa. Nadamo se da će vam naši saveti u tome pomoći, a ako imate još neki, na koji smo mi zaboravili, podelite ga sa nama u komentarima. Hvala.

Autorski tekst: Jelena Todorović

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *