Blagovremena detekcija opasnih gasova: sigurnost na prvom mestu!

Prioritet svakog od nas je da naš dom i svi članovi domaćinstva uvek budu bezbedni i sigurni. Nastojimo da neutrališemo sve pretnje u svom domu, što znači da obraćamo pažnju na sve promene koje bi mogle signalizirati opasnost. Međutim, pojedine opasnosti je moguće otkriti tek kada je prekasno.

Takva je situacija s opasnim gasovima. Manja emisija otrovnih gasova može proći bez prepoznatljivog mirisa, a posledice mogu biti katastrofalne – trovanje, požar ili eksplozija. Zato je veoma važna njihova blagovremena detekcija.

Prirodni gas – vredan resurs i velika opasnost

Prirodni gas je vredan energetski resurs. Brojna domaćinstva se odlučuju upravo na uvođenje gasa, uzimajući u obzir povoljnu cenu. Ipak, potencijalno curenje gasa uvek moramo imati na umu, te preduzeti sve neophodne korake kako bismo se zaštitili.

Curenje gasa se nekad odvija polako, tokom dužeg vremenskog perioda, i tako izaziva trovanje ugljen-monoksidom. Prevencija katastrofe se, u ovom slučaju, tiče pravovremene detekcije toksičnih i eksplozivnih gasova. Sistemi za detekciju opasnih gasova mogu registrovati prisustvo zapaljivih gasova, nedostatak kiseonika u objektu i emisiju otrovnih gasova.

Prirodni gas je bez mirisa i boje, ali kompanije koje ga distribuiraju dodaju miris sumpora, odnosno “pokvarenih jaja”, kako bi curenje moglo biti blagovremeno otkriveno. Povedite računa i o karakterističnim zvukovima, kao što je šištanje. Istraživanja pokazuju da curenje prirodnog gasa može izazvati stvaranje balončića u stajaćoj vodi u okolini kuće. Takođe, obratite pažnju na biljke u blizini kuće – ako primećujete da biljke venu bez očiglednog razloga, postoji mogućnost da je sušenje posledica curenja gasa.

Plamen ili vatra koji se pojavljuju iz zemlje definitivno su znak curenja prirodnog gasa, a opasnost je tada na visokom nivou. Da bi detekcija bila pravovremena, najbolje je ipak uložiti u sisteme za detekciju opasnih gasova.

Vrste opasnih gasova

Opasni gasovi mogu biti zapaljivi i otrovni. U reakciji sa drugim elementima i pod uticajem različitih procesa iz okruženja, zapaljivi gasovi mogu dovesti do eksplozija. Do eksplozije dolazi usled reakcije zapaljive supstance, oksidacione supstance ili energetskog izvora. Budući da su u pitanju gasovi koji nemaju prepoznatljiv miris niti boju, sistemi za detekciju povećane emisije gasova su pravi izbor.

Otrovni gasovi neće izazvati požar niti eksploziju, ali u tišini mogu usmrtiti članove domaćinstva. Povećana emisija otrovnih gasova će smanjiti količinu raspoloživog kiseonika u prostoriji, što će onemogućiti ljudima da unesu dovoljno kiseonika u svoje telo. Prvi simptomi su umor i glavobolja. Ako se simptomi pogoršavaju kako vreme prolazi i pogađaju sve članove porodice, obavezno potražite pomoć. Prepoznatljivi simptomi trovanja gasovima su malaksalost, mučnina, uznemirenost, problemi s disanjem, bolovi u grudima, krvarenje iz nosa, pogoršavanje simptoma astme, gubitak apetita…

Gasom se mogu otrovati sva živa bića, uključujući biljke i kućne ljubimce. Posledice će zavisiti od vrste gasa koji je emitovan i dužine izloženosti gasu. Uglavnom se koriste parametri kao što su uslov vremenskog proseka (TWA) i granica kratkotrajnog izlaganja (STEL).

Kako da se zaštitimo od opasnih gasova?

Prevencija je na prvom mestu. Instalacija sistema za rano otkrivanje pojačane emisije opasnih gasova najbitniji je korak na putu do naše bezbednosti. Na ovaj način će se pojačana emisija gasa otkriti na vreme, što će nam dozvoliti da se udaljimo iz kontaminiranog područja, pre nego što nastane materijalna šteta ili fatalna posledica.

Kvalitet ugrađene opreme i instalacija moraju biti vrhunski. U suprotnom rizikujemo da postanemo žrtve lažne sigurnosti – uzdamo se u sistem koji ne funkcioniše optimalno. Zakon propisuje da ugradnju sistema zaštite vrše samo kompanije koje imaju sve potrebne licence i dozvole.

Ugradnja sistema za detekciju opasnih gasova

Prilikom raspoređivanja detektorskih sondi, valja se voditi odgovarajućom šemom, kako bi se potencijalna opasnost detektovala u svakom delu objekta. Detektori se moraju nalaziti u svakoj prostoriji u kojoj postoji prekinut razvod gasa.

Kompanija VideoMont nudi bogat asortiman komponenti i sistema, namenjenih za zaštitu privatnih i javnih objekata svih veličina. Na raspolaganju su i usluge projektovanja i konsaltinga, a postoji i opcija integracije sistema za detekciju gasa sa drugim bezbednosnim sistemima. Kompanija poseduje sve potrebne licence, kao i dozvolu izdatu od strane Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije.

Ako primetite curenje gasa u svom domu ili poslovnom objektu – odmah reagujte! Zatvorite ventil, kako biste onemogućili dalje širenje. Što pre napustite objekat i o opasnoj situaciji obavestite nadležne organe. Vodite računa da kontaminiranim prostorijama ne prilazite s upaljenom cigaretom, te da ne palite šibice ili sveće.

Eksperti kažu da smo već okasneli s reakcijom kada uspemo da namirišemo gas u vazduhu. To bi značilo da se gas emituje već neko vreme, te da smo mu duže i izloženi, što može rezultirati ozbiljnim zdravstvenim problemima. Eksplozivni gas može biti vrlo nestabilan, pa su požar ili eksplozija konstantna pretnja. Zbog toga bi instalacija sistema za ranu detekciju opasnih gasova trebalo da prethodi uvođenju gasa u vaš dom ili poslovne prostorije. Jedino ćete na ovaj način osigurati blagovremenu reakciju i zaštititi imovinu i one do kojih vam je najviše stalo.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *