Kako povećati bezbednost doma ili poslovnog prostora pomoću pametnih uređaja
Živimo u vreme kada za skoro sve što nam je potrebno imamo pametne uređaje i aplikacije. Kako je mnogima očuvanje bezbednosti prostora u kom živimo i radimo visoko na listi prioriteta, upotreba pametnih uređaja u tom domenu nije više nepoznanica. Evo nekih saveta kako možete da ih koristite da zaštitite svoju imovinu.
Koji sve pametni uređaji za zaštitu postoje – kamere, detektori pokreta, sigurnosne brave za ormare
Mnogi od njih se uveliko upotrebljavaju i većini su poznati, ali sa nekima se ipak nismo susretali toliko često i predstavljaju svojevrsne inovacije. Za početak, krenimo od sigurnosnih kamera – one prate aktivnost na mestima gde su postavljene i beleže snimke, a sve to možete pratiti u realnom vremenu, naravno, preko aplikacije, i čuvati snimke da biste ih kasnije po potrebi pregledali. Nešto manje poznati iskorišćeni u svakodnevnom životu običnih ljudi pametni detektori pokreta – koji se obično integrišu sa kamerama i obaveštavaju ako se primeti neka neregularna aktivnost.
Kada je reč o zaštiti unutrašnjih prostorija i segmenata u njima, tu su pametne sigurnosne brave za ormare. One se mogu zaključavati putem kodova, biometrije ili mobilnih aplikacija. Velika im je prednost to što im se može pristupati bez upotrebe ključa, uz mogućnost davanja pristupa kome želite, ali uz kontrolu svega toga.
Alarmi su rezervisani za viši nivo zaštite i podrazumevaju integrisane sisteme u koje su uključeni senzori za prozore, detektori dima i sirene. Automatizacija takvih sistema postiže se pametnim uređajima i aplikacijama, a može se aktivirati i automatsko obaveštavanje policije i obezbeđenja. Nešto što se nekada viđalo samo na filmovima, danas se koristi kao i sve druge sigurnosne zaštite – a to je pametno zvono sa kamerom, gde putem mobilne aplikacije možete komunicirati sa onim ko se nalazi pred vašim vratima.
U periodu godišnjih odmora naročito se koriste pametne svetiljke – odnosno kontrolisanje osvetljenja putem aplikacija ili automatizovano. Pomoću njih se simulira prisustvo kod kuće, što će odbiti lopove koji prate kada je neki objekat prazan da bi obavili krađu.
Ono što nam u svakodnevnom životu znači jeste da pratimo da li smo zatvorili prozore ili zaključali vrata. Pametni senzori nas mogu obavestiti i kada se vrata otvaraju ili zatvaraju neovlašćeno.
Sve što treba da znate o sigurnosnim bravama za ormare
Kada u okviru životnog ili poslovnog prostora imate nešto što treba držati pod ključem, svakako danas nećete koristiti tradicionalne i pomalo zastarele opcije. Zato danas postoje pametne sigurnosne brave za ormare koje koriste kodove, otiske prstiju, prepoznavanje lica ili blutut kako biste im pristupili. Njihove prednosti su velika sigurnost koju pružaju jer napredne tehnologije pristup čine mnogo težim onima koji nisu ovlašćeni. Za ovakve sisteme nema klasičnih ključeva koji su samo još jedna briga više da ih ne izgubite, već je pristup putem aplikacija i biometrije. Zatim, pojedini modeli omogućavaju da zabeleže ko je i kada pristupio otvaranju, a ukoliko je potrebno da se sa nekim podeli pristup, moguće je deljenje privremenih kodova ili potrebnih podataka.
Da bi se ove brave montirale, potrebno je da se odrede dimenzije ormara i da se izabere odgovarajuća brava. Ormar ne treba da ima nikakvu bravu koja je pre toga postavljena. Prema uputstvu treba montirati novu pametnu bravu – a najčešće se to radi tako što se brava pričvrsti na vrata ormara i poveže se sa sistemom (baterija ili napajanje). Zatim se postavljaju pristupni kodovi ili biometrisjki podaci pa se sve to povezuje sa mobilnom aplikacijom preko koje ćete kontrolisati bravu.
Bravu koja odgovara vašim potrebama možete pronaći onlajn ali i u prodavnicama tehničke ili elektronske opreme, a najbolje u specijalizovanim radnjama za sigurnosnu opremu. Pre kupovine, proverite koji su se to modeli pokazali kao najbolji, utvrdite specifikacije koje su vama važne i potrebne, i šta zapravo odgovara vašem ormaru. Isto tako se treba informisati i ko nudi najbolju ponudu za najpovoljniju cenu, a tome treba dodati i pouzdanost i garancije koje prodavci daju. Zbog toga su specijalizovane radnje najbolja opcija.
Svim ovim uređajima moguće je upravljati zajedno
Bilo da ste se odlučili za dva ili više ovih pametnih sistema za unapređenje bezbednosti objekta i prostorija, da biste njima lakše upravljali, potrebno ih je uvezati, odnosno integrisati. Svi uređaji se povezuju da biste mogli lakše da pratite putem mobilnih aplikacija, reagujete na vreme i pratiti sigurnost. Aplikacije i uređaje treba redovno ažurirati, a kada se svemu tome doda upotreba jakih lozinki za naloge, uz dvofaktorsku autentifikaciju, bezbednost ćete sigurno veoma unaprediti. Da bi se visoka bezbednost ostvarila, neophodno je da se uređaji pravilno postave, ali i da se isto tako pravilno konfigurišu.