Moć informacije

Još od davnina se zna da je informacija moć. Pritom kada se kaže da je informacija moć, misli se na i te kako važnu moć, jer svako ko zna informaciju više za njega se mnogi otimaju. Nije li posato svetski poznat Edvard Snouden kada je počeo da preti informacijama koje ima. Odmah su počele da ga jure američke vlasti. Džulijan Asanž je prodrmao javnost zahvaljujući svom sajtu koji je objavljivao veoma poverljive i alarmantne podatke o mnogim nesećama, stradanjima, malverzacijama, okupacijama i ubistvima. A sve je to imala za cilj da informacije stignu do građana kako bi se osvestili i shvatili da nam se pojedine priče serviraju na gotovo baš onako kako bismo voleli da čujemo, a da li su istinite retko ko dovodi u pitanje.

A izgleda da se u ovim modernim vremenima jako brzo sve sazna, jer su napredne tehnologije omogućile mnogo lakše načine prisluškivanja zanimljivih i značajnih ljudi. Nekada je špijunska oprema bila veoma skupa i posedovali su je najmoćniji. Informacije su se dugo prikupljale, kako bi se oni što prikupljaju podatke jasnije uverili u istinitost podataka, a danas je dovoljno da se razumete u elektronska čuda i nije vam potrebna nikakva špijunska oprema. Dovoljno je da znate ko vam je meta napada i da ste kompjuterski “manijak” koji se razume u sajber napade, tako da je špijunska oprema prošlost.

Novo vreme, novi napadi

Iako je špijunska oprema nekada podrazumevala različite komade opreme, danas su popularni načini za praćanje gsp trackeri, špijunske kamere, ali i prisluškivači za telefone. Takođe, treba napomenuti da je sa napretkom tehnologije i špijunska oprema napredovala, tako da brojne državne službe koje se bave praćenjem kriminalaca unapredile su svoje načine za borbu protiv zločinaca. Naravno da se sve unapredilo, pa i lociranje mobilnih telefona kao i ostalih uređaja za svakodnevnu komunikaciju. Ne treba da čudi podatak da se mobilni telefoni koji su ukradeni mogu pronaći po svom serijskom broju, takođe i automobili, a često kamere za video nadzor pomognu u rešavanju slučajeva kada su pljačke i tuče na ulicama ili u nekim objektima u pitanju.

Koliko špijunska oprema može da ima benefita, toliko može da ima i štete. Iako može da posluži za otkrivanje brojnih malverzacija, često može da posluži i za razne marifetluke. Zato se preporučuje da se pažljivo bira svrha za koju bi špijunska oprema trebalo da posluži.

Ako niste znali može da se desi da vas sa granice vrate ukoliko carinici primete da je vaš laptop zapravo ukreden, a vi o tome niste mogli ni da naslutite ništa, jer ste ga polovnog kupili u servisu. Takođe, nekada se može desiti da se zahvaljujući praćenju nekih važnijih ljudi, praćenju mobilnih telefona i vi nađete kao meta praćenja, jer ste slučajno kupili automobil preko oglasa, a zapravo je neko taj automobil ukrao.

Iako se odmah pomisli nešto negativno kada se špijunska oprema pomene, ali to ne mora nužno da bude tako. Prisluškivači mogu da vam pomognu da saznate ko pokušava da vas sabotira na radnom mestu, šijunske kamere da otkriju ko vam se mota oko stana, a ako pratite nečiji telefon moći ćete da saznate gde se ta osoba u svakom trenutku kretala. U svakom slučaju, pažljivo sa korišćenjem šijunske opreme da ne biste i sami dospeli u sopstvenu špijunsku zamku.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *