Operacija kile (bruha)
Kila (bruh) nastaje izlaskom trbušnog ili masnog tkiva kroz oslabljeno mesto trbušnog zida. Kao rezultat toga dolazi do vidljivog potkožnog ispupčenja, a pritisak tkiva koje prolazi kroz slabe tačke trbušnog tkiva izaziva nelagodnost i bol.
Najveća opasnost kod svih pacijenata koji imaju kilu je moguće uklještenje trbušnih organa, pa ovakvo stanje ne treba shvatati olako. Bruh se neće izlečiti sam od sebe, a tokom vremena se samo može povećavati, praviti smetnje i postati pretnja čak i za život pacijenta.
Ako se sada pitate «Kako lečiti kilu?», moramo da budemo jasni i bez ikakvog uvijanja kažemo, da je operacija kile jedino ispravno rešenje za ovaj problem. A ožiljak koji ostaje nakon toga može se ukloniti plastičnom hirurgijom.
Uzroci nastanka kile (bruha)
Široko je rasprostranjeno mišljenje da je bruh posledica dizanja tereta. No, jedan od glavnih uzroka za pojavu kile je smanjenja snaga pojedinih delova trbušnog zida, koja je postepeno nastajala mnogo pre nego sama kila (bruh). Hernija (medicinski naziv za kilu) može se javiti i kod muškaraca i kod žena.
Uslovi koji izazivaju povećano opterećenje na trbušnom zidu spadaju u faktore rizika:
- Gojaznost;
- Trudnoća;
- Težak fizički rad;
- Bolesti povezane s hroničnim kašljem;
- Često kijanje, na primer, kod bolesnika s alergijskim rinitisom.
Sa druge strane, nasledni faktor ovde takodje ima bitan uticaj, jer ponekad i kod dece trbušni zid može biti oslabljen već u prvim godinama života, što je uzrokovano genetskom predispozicijom.
Vrste hernije (kile)
Postoji nekoliko vrsta ili tipova hernije (kile), a njihova podela je prema lokalizaciji:
- Ingvinalna hernija (preponska kila) – Najčešći tip, lokalizovana u predelu prepona. Kod muškaraca se nalazi čak 25 puta češće nego kod žena.
- Epigastrična hernija – Druga po učestalosti, koja je takodje češća kod muškaraca nego kod žena. Ova vrsta kile pojavljuje se iznad pupka u gornjem abdomenu.
- Femoralna hernija – Češća je kod žena i lokalizovana ispod preponskog ligamenta, uglavnom nastaje kao rezultat trudnoće ili porođaja.
- Umbilikalna hernija (pupčana kila) – Javlja se na pupku i to kod muškaraca, žena i dece.
Postoje i takozvane postoperativne kile koje nastaju nakon hirurških zahvata na trbušnim organima. Ova vrsta hernije može se formirati u području reza (ožiljka) kod osoba koje su imale neku operaciju abdomena – nekoliko nedelja, meseci, pa čak i godina, posle operacije.
Operacija kile kao jedini način
Bez obzira na to da li osećate tegobe ili ne, ukoliko znate ili iz nekog razloga pretpostavljate da imate kilu, vrlo je važno da odmah posetite stručnjaka, pa nakon detaljnog pregleda i postavljanja dijagnoze zajednički napravite plan daljnjeg lečenja.
Pa ako zaista imate kilu, kao što smo već na samom početku i rekli, jedini način da se rešite ovog problema je operacija.
Iako svaka operacija sa sobom nosi pojedine rizike, kod operacije kile ne biste trebali da imate mnogo razloga za strah, jer je hernioplastika (hirurško lečenje kile) danas najčešća operacija na svetu.
Najnovije hirurške tehnologije i metode sve moguće rizike operacije svode na minimum. A sve to odnosi se i na bol i nelagodnosti u postoperativnom periodu.
Operacija kile može biti klasična ili laparoskopska, sa ili bez ugradjivanja mrežice.
Mrežica je posebna vrsta protetskog materijala, specijalno namenjena za ovakve vrste operacija. U toku operacije postavlja se u trbušni zid, kako bi zatvorila hernijsku anomaliju iznutra. Ova metoda hernioplastike se naročito preporučuje radno sposobnim pacijentima, koji se trebaju brzo vratiti aktivnom životu i fizičkom radu. Dakle, ugradjivanje mrežice olakšava oporavak nakon operacije i znatno smanjuje rizik od recidiva (ponovnog pojavljivanja kile).
U Atlas opštoj bolnici uspešno se obavlja najsavremenija hernioplastika (hirurgija kile). Tu spada: bezbedno uklanjanje preponskih (ingvinalnih i femoralnih kila), kao i ventralnih (epigastričnih, pupčanih, spigelovih, malih i srednjih postoperativnih kila).
Zato nemojte dopustiti da pored današnje visoke tehnologije, savremene medicine i iskusnih hirurga, kila utiče na kvalitet i bezbednost vašeg života. Zanemarena kila vas može dovesti do pretećih komplikacija, što vam zaista nije potrebno. Operacija će vam pružiti priliku da se brzo vratite punom životu i zaboravite na predjašnje tegobe.
Pri operaciji pupcane kill da li se stavlja dren
Interesuje me operacija sa duplom mrezicom sta je sve potrebno da uradimn da bih zakazao operaciju i koliko kosta
Postovani imam siroke prepone pregledali sunme tri hirurga I sci mi kazali ‘ nine ispala nebi ja to Jo’s dirao’ a menu smeta I izlazi mi kao mini loptica elipsoidnog oblika iznad desnog testisa. U Nemackoj kada Sam we pregledao odmah su mi predlozilo operaciju laproskopija as mrezicom. Moje pitanje za gas da li he bolje raditi laproskopiju ili klasican rez? Inace imam black osecaj da nasi doktori odlazu dok god se he ukljesti ili ispadne.
Imam 29 godina. Vec dve godine znam da imam preponsku kilu u najavi, sto znaci da je jos nisam dobio, i doktori tako kazu ali i da cu je sigurno dobiti i a bi operacija mogla vec sada da se odradi. Konkretna dijagnoza je da imam prosiren ingvinalni kanal, ai bavio sam se fitnesom, fizickim poslovima, pa i dan danas, iako mi je receno da se cuvam teskih poslova. Ali jednostavno ne mogu da pobegnem od toga. Pa me zanima koliko kod vas kosta operacija, sa mrezicom, klasicna a koliko laperoskopska?Jako mi je vazno da posle par meseci mogu da treniram ponovo i radim fizicke poslove. Hvala vam unapred, pozdrav.
Ja imam probleme tojest probsdanje ucestale upreponama doktor kaze da nije za operaciju a jos uvek neznam staje zapravo dali je kila ilu ne bolovi se jsvljaju cesto
Postovani,
Ja sam se 11.05.2020 oko 14.00h operisao, imao sam bruh iznad pupka, duze vreme, sigurno 3 god. Na bolje nije islo, samo se pogorsavalo, posto radim teske fizicke poslove. Doktor je preporucio da se operacija uradi sto pre, ja sam sve odlagao zbog posla, al onda sam resio da predjem preko toga.
Operaciju sam radio u Svajcarskoj, trajala je oko 1h.
Primljen sam u 12.00 u bolnici, u 13.30 me uveli u operacionu salu, totalna narkoza, u 15.30 sam vec bio budan, oko 17.00 sam po prvi put ustao i otisao do toaleta, tokom noci bar jos jedno 5 puta. Sutra dan, 12.05.2020 u 10.00h pusten sam iz bolnice kuci. Najvise bolova sam imao 14.05.2020,ali to je verovatno zbog toga sto sam izbegavao lekove. Danas 15.05.2020 uzimao sam prepisanu terapiju, 500mg dafalgana(paracetamol) na svaka 6h i 500mg Novalgina isto svakih 6h, mogu reci, jedva da sam osecao da sam operisan, neverovatno.
Svako ko ima bruh, moj savet, sto ranije to bolje, operacija mora pa mora, a sada je na vama dali zelite rez od 3 cm ili od 6cm,sto duze cekate, veci rez, vise bolova, duze traje oporavak…
Puno zdravlja i nadam se da sam koliko toliko pomogao licnim iskustvom.
Veslač sam, da li posle operacije mogu da se vratim ovom izuzetno napornom sportu?
Operisao 26.01.2020 nista strasno…morali su mi staviti i kateter posto nisam mogao da mokrim to je bas zeznuto oci iskacu kad ga stavljaju…rana me nije ni bolela ….