Trčanje kao disciplina i potrebna oprema za visoke rezultate
Ukoliko ste ljubitelj prirode i negujete sport još od detinjstva, trčanjem kao sportskom disciplinom ne samo da ćete trenirati izdržljivost već razvijati odgovornost i odlučnost. U prirodnom pejzažu gde preovladava težak teren vaše trčanje postaje zanimljiva aktivnost. Preovladavajući šumske gustine, vodene prepreke, visoka brda, druge uspone i padove na stazama uživaćete u veličanstvenim pogledima i disati svežiji vazduh.
Polumaratoni i maratoni
Sve je više organizovanih sportskih amaterskih takmičenja, a broj trkača dramatično raste. Da biste učestvovali potrebno je da se dobro pripremite za ekstremne uslove na planinskim terenima ili za trku u urbanoj sredini sa velikim udaljenostima.
Trčanje u prirodnom ambijentu za razliku od trčanja na autoputu ne opterećuje previše zglobove i koštani sistem, ali ne možete razviti velike brzine usled nepreglednih terena koje trebate savladati. Za dobre rezultate u ovom cikličnom sportu u kome raspoređujete svoje snage potrebno je da imate redovne treninge.
Čak i kada su vremenski uslovi pod nebom loši, vaša kondicija se mora održavati, a to možete činiti upravo uz pomoć fantastičnih kućnih traka za trčanje koje ne samo da vam mogu pomoći u razvijanju brzine nego i u prevazilaženju grubih terena i velikih uspona. Trake za trčanje pružaju brojne pogodnosti.
Kada savladate sve opcije koje trake za trčanje poseduju možete uspešno kontrolisati tempo, intenzitet i nagib. Dobra sportska oprema je od velikog značaja za alternativno trčanje na traci i za trčanje u prirodnim uslovima.
Sportska oprema kao ključ za bezbednost
Dizajn patika za trkače bi trebao biti sa urezanim đonom napravljenim od laganog, fleksibilnog materijala koji pruža stabilnost na neravnim površinama ali i štiti stopalo. Pogodni su ortopedski ulošci, zatim, za specifične uslove treninga vodootporna i nepropusna obuća, pamučne čarape. Ukoliko trenirate na traci za trčanje podobne su lagane patike sa mekanim đonom.
Mnoge prodavnice sportske opreme nude široke palete proizvoda, pa čak i sportsku opremu za decu. Odeća treba biti od kvalitetnih i udobnih materijala, lagana, rastegljiva, da dobro čuva toplotu i uklanja vlagu prilikom znojenja. Profesionalni modeli za trkače imaju vetrobranske trake, dodatke za zglobove laktova i kolena, florescentske elemente za noćno trčanje kako bi bili uočljiviji, zatim, mrežaste umetke na tkanini koji doprinose dobroj ventilaciji.
Pored obuće i odeće, ne zaboravite na dodatnu opremu – pre svega na flasice za vodu, torbe za struk ili rančeve, razne senzore za otkucaje srca koji ujedno mere i kalorije koje ste sagoreli, vaše korake i vreme provedeno u treningu. Možete koristiti i podupirače gležnja i potkolenice, potporne pojaseve za leđa… Rastrgani ligamenti, modrice i druga oštećenja koja mogu nastati usled trčanja mogu biti prilično traumatična za svakog, pa je tako sportska oprema bitna za bezbednu aktivnost trčanja.
Deca u trkačkim disciplinama
Kada je dete malo njegove aktivnosti treba organizovati u formi igre kroz kombinovane sportske discipline kao što su košarka i fudbal jer uključuju trčanje a doprinose da se dete oseća zaštićeno tako što je deo tima. Kasnije, sa polaskom u školu, uključuju se atletske discipline prilikom kojih dete razvija takmičarski duh koji će ga pratiti tokom celog života. Maksimalna udaljenost koju dete treba da trči od desete do petnaeste godine jeste 1 kilometar, a trening je pogodno održavati nekoliko puta nedeljno. Kasnije, kada dete napreduje u izdržljivosti trčanje postaje njegov hobi.
Sa svojom porodicom možete organizovati individualne sportske aktivnosti u kućnim uslovima zabavljajući se na pokretnoj traci za trčanje ili u brdskom, prirodnom okruženju. Kampovati i uživati u svežem vazduhu, a usled ritmičkih pokreta tela povećati dotok kiseonika u mozak, podstaći pamćenje i biti produktivniji u svim životnim oblastima.