Ultimativni vodič za kupovinu autosedišta za decu

Kako biste u potpunosti bili sigurni u bezbednost vaše bebe, u toku vožnje u automobilu, potrebno je da kupite i koristite autosedište predviđeno za uzrast ili kilažu vašeg deteta.

Iako se mnogi roditelji „bune“ od kako je donešen Zakon o bezbednosti saobraćaja u vezi auto sedista za decu, ovaj Zakon se i te kako mora poštovati. Naime, znamo da je većina navikla da bebe prevozi držeći ih u krilu, na prednjem sedištu ili pored sebe, u korpi i ležećem položaju, međutim, mnogobrojna istraživanja pokazala su da je svaki način prevoženja beba koji odudara od Zakona koji smo naveli, važi za potpuno rizičnu vožnju kada su naša najdraža bića u pitanju. U sledećem tekstu možete pročitati kako pronaći odgovarajuće sedište za vaše dete.

 

Autosedište od 0 do 13 kg

Autosedišta od 0 do 13 kg, drugačije poznate pod nazivom “jaje” ili sinteza, predviđena su za novorođene bebe i mogu se koristiti dok dete ne dostigne kilažu od 13 kg, što je obično oko godinu dana starosti (kilogrami kod dece su individualne mere). Ova grupa autosedišta u potpunosti su bezbedna i predviđena za male bebe zbog specifičnosti položaja u kome bebe moraju biti postavljene. U “jajetu” beba je postavljena u poluležeći položaj, tako da se ne opreterćuje kičma, karlica i kukovi. Sa bočnih strana, “jaje” je ograđeno tako da je beba zaštićena i sa boka. Autosedišta od 0 do 13 kg imaju poseban način postavljanja u auto, odnosno, postavljaju se na zadnje sedište, suprotno od smera vožnje automobila, tako da beba gleda u zadnje staklo.  Na ovaj način, beba je zaštićena od prvog dana, s obzirom na nemogućnost samostalnog držanja glave i vrata zbog nejakih mišića, čime se izbegava cimanje koje može doveti do povrede. Tokom vožnje u “jajetu”, predviđeno je i obavezno vezivanje zaštitnim pojasom, za šta se uputstvo nalazi na autosedištu ili se vrlo lako može pronaći na Youtube-u. Pri postavljanju autosedišta od 0 do 13 kg na zadnje sedište, potrebno je postaviti ga bočno, sa leve ili desne strane sedišta. Ovo autosedište, može se postaviti i na prednje, suvozačevo mesto, ukoliko okolnosti to zahtevaju. U tom slučaju, sedište se takođe okreće suprotno od smera vožnje, a pored toga, potrebno je isključiti airbag zaštitu. Pored svih prednosti, autosedište iz ove grupe ima jedan nedostatak, a to je da se ne koristi u kontinuitetu preko 2h. U slučajevima kada odlazite na put, potrebno je da pravite pauze, kako bi vaše dete odmorilo od položaja iz sedišta. Isto tako, proizvođači ne savetuju vožnju u “jajetu” na kolicima. Iako je mnogima uvek lakše da bebu iz auta prenesu direktno sa “jajetom” na kolica i tako nastave mirnu šetnju, ovakav način prevoza ne treba koristiti previse često ili tokom više sati.

 

Kvalitet autosedišta za decu

Sva autosedišta svakako služe za očuvanje bezbednosti naše dece, pa je u tome bitno izabrati kvalitet. Ono na šta se takođe stavlja akcenat jeste upozorenje roditeljima da ne žure sa okretanjem sedišta ka smeru voženja, jer se smatra da dete tek sa navršene tri godine počinje da bude u stanju da se odupre sili inercije i tako smanji mogućnost povrede glave i vrata. Nakon što vaše dete preraste “jaje” ili dostigne kilažu od 9 kg, na red može doći kupovina sledeće grupe sedišta. Postoji više grupa sedišta, odnosno od 9 do 18 kg, 15 do 25 kg, 22 do 36 kg. Nakon dostizanja navedenih kilaža, ili dostizanja određene visine (detetu vire noge iz sedišta), potrebno je da obezbedite detetu novo autosedište. Sve ovo iziskuje puno novca i zauzimanja mesta po plakarima, Ipak, na našem tržištu sada postoje kombinovana autosedišta. To su sedišta od 0 do 18 kg i od 9 do 36 kg.

 

Autosedište od 9 do 36 kg

Sledeća grupa, autosedišta od 9 do 36 kg, proizvode se za decu koja se nalaze na navedenoj kilaži, i takođe se moraju upotrebljavati po Zakonu. Ova gupa sedišta nosi sa sobom oznaku 1/2/3, jer po svojim mogućnostima može zameniti tri različita tipa autosedišta, odnosno sva osim početnog “jajeta”. Iz ovog razloga, ova grupa autosedišta pogodna je odmah za sledeću kupovinu, kada vaša beba preraste prvu grupu autosedišta. Na taj način, pored toga što ćete obezbediti sigurnost vašeg deteta u toku vožnje, ispoštovaćete zakon, izbeći rizik od novčanh kazni, ali i uštedeti kupovinom jednog sedišta. S obzirom na to da ovo autosedište predviđa korišćenje za decu do 36 kg, to automatski znači da se može koristiti sve do trenutka dokle Zakon predvidja obavezu korišćenja istog. Kao i prethodna grupa autosedišta, autosedišta od 9 do 36 kg nose sa sobom specifičnosti prilikom postavljanja, kako se mogu koristiti u širokom rasponu kilaže. Ova grupa sedišta obezbeđuje sigurnost vašem detetu korz vezivanje pojasevima u pet tačaka, odnosno preko oba ramena, oko obe noge i između nogu. Nakon što dete dostigne kilažu od 15 ili 18 kg, ne morate da kupujete novo autosedište, već se za vezivanje deteta koriste pojasevi iz automobila. Ovakav način vezivanja isti je kao i kod odraslih, odnosno u tri tačke i to preko ključne kosti, počevši od ramena, i preko kraličnog dela. Kada nastupi ovaj trenutak preslaska na vezivanje pojasevima automobila, mnogi roditelji zapravo dolaze u dilemu da odstrane autosedište od 9 do 36 kg, smatrajući da ono detetu više nije potrebno. Zapravo, ukoliko se odmah reše autosedišta, osim što dolaze u sukob sa Zakonom, roditelji na ovaj način umanjuju bezbednost svoje dece u toku vožnje. Naime, iako se dete vezuje pojasevima automobila, autosedište iz ove grupe, omogućava detetu visinu koja je potrebna da pojasevi prelaze preko tačaka za koje su predviđeni. Za razliko od sedenja u svom autosedištu, sedeći na sedištu automobila, pojasevi mogu prelaziti deci preko vrata ili stomaka, što u slučaju naglog kočenja može izazvati kobne posledice.

 

Buster za auto

Buster predstavlja autosedište za decu od 15 do 36 kg. Stručnjaci ne prdlažu prelazak na ovu grupu sedišta ranije, kako se vezivanje u busteru vrši pojasevima iz automobila. Busteri, odnosno autosedišta iz grupe 2/3 daju detetu odgovarajuću visinu za optimalno vizivanje sigurnosnim pojasevima iz automobila. Na ovaj način, pojasevi će preći preko predviđenih tačaka, kao što je opisano u prethodnom pasusu, i na taj način smanjiti rizik od povreda. Prilikom korišćenja bustera, dete se može voziti jedino u smeru vožnje. Boost zapravo znači podizanje, te ova sedišta ne poseduju naslon, već se dete oslanja na naslom sedišta iz automobila. Prilikom odabira bustera, pored bezbednosti, važno je obezbediti i kvalitet i higijenu, pa iz tog razloga birajte sedišta koja omogućavaju skidanje navlaka i njihovo pranje.

 

Zaštita za autosedišta

Zapravo, zaštite za autosedišta štite naslon sedišta vozača i suvozača. Kako u autosedištima sede mala deca, koja se često vrpolje, pomeraju noge, šutiraju prednja sedišta, potrebno ih je zaštitii od prljanja, habanja i cepanja. Upravo za to služe zaštite, koje se često izrađuju od pvc materijala, koji ne samo da štite od svega navedenog, već i pružaju lako čišćenje, te pored svega, vaš auto može uvek izgledati uredno i čisto, bez obzira na dinamiku vašeg  deteta u toku vožnje.

Zaštite za autosedište se takođe mogu postaviti i ispod autosedišta, kako bi se zaštitio materijal zadnje klupe automobila.

 

I na kraju, želimo da znate, da se cene ovih sedišta kreću od vrlo pristupačnih do onih koji su pristupačni ljudima sa debljim dzepom. Kao i u svemu, na cene drastično utiču brendovi, a ponekad i kvalitet. Ono što je sigurno, jeste to da cena ne garantuje sigurno i kvalitet, stoga je potrebno da prilikom kupovine, autosedište pažljivo izaberete, ne vodeći se markom, već materijalima od kojih je izradjeno kao i time da li će vašem detetu biti dovoljno udobno. Od posebne važnosti jeste da autosedište za koje se odlučite bude označeno nalepnicom kao testirano i dozvoljeno za bezbednu upotrebu. Ukoliko kupujete prvo “jaje”, savet je da se postarate da se uklapa sa kolicima, jer će vam to često biti od značaja. Za sve ostale informacije, savetujte se sa prodavcem.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *