Zašto je Zanzibar idealna destinacija za kreativce koji traže inspiraciju

zanzibar-ljudi

Postoji nešto magično u izlasku iz zone komfora. Kada se izmestite iz poznatog okuženja, čula se izoštravaju i primećujete detalje koje biste inače zanemarili. U novoj sredini, mozak prirodno počinje da obrađuje informacije drugačije. To je razlog zašto su toliki umetnici kroz istoriju tragali za inspiracijom na mestima van svog doma – Hemingvej u Parizu, Van Gog u Provansi, Dali u Kataloniji. Nova mesta otvaraju nove prilike, a sa njima dolazi i kreativnost.

Zanzibar je jedna od takvih destinacija koja vas tera da budete bolji, kreativniji i otkrivate umetnost bez granica. Hajde da otkrijemo zašto je savršen za sve vas koji tražite inspiraciju za stvaranje. 

Kultura, istorija i umetnost – sve u jednom

Ako se pitate kako putovanje na destinacije kao što je Zanzibar može biti izvor inspiracije za kreativnost, morate se uponati sa njegovom prošlošću. Zanzibar je mesto koje je kroz istoriju bilo tačka spajanja različitih kultura i narodnosti. Ovde su se susretali trgovci iz Indije, Arapskog poluostrva i Afrike, a trag takvog mešanja kultura je primetan u svakom aspektu života.

Stoun Taun, glavni grad Zanzibara, je mesto je gde prošlost i sadašnjost žive u savršenoj simbiozi. Grad je pod zaštitom UNESCO-a i podseća na vreme kada je Zanzibar bio centar trgovine začinima, zlatom i robovima. Njegova arhitektura je spoj arapskog, persijskog, indijskog i evropskog stila, što ga čini jednim od najoriginalnijih gradova u Africi. Uske ulice su toliko tesne da kroz njih jedva može proći bicikl.  Smeštene su između visokih kuća sa balkonima sa izrezbarenim drvenim ogradama. A najpoznatiji, ujedno i zaštitni znak Stoun Tauna su masivna drvena vrata, bogato ukrašena ornamentima i mesinganim šiljcima, nasleđe arapskih trgovaca i indijskih zanatlija.

Stoun Taun odiše istorijom i na svakom uglu možete naići na nešto što inspiriše. Jedan od najpoznatijih spomenika je Kuća čuda (Beit al Ajaib), nekadašnja kraljevska palata sultana Zanzibara, danas muzej koji čuva istoriju ostrva. Nedaleko odatle nalazi se Stara tvrđava, građena u 17. veku od strane Omanskog carstva, koja danas služi kao kulturni centar. Unutar njenih kamenih zidina održavaju se umetničke izložbe, koncerti i tradicionalne plesne predstave, a za slikare i fotografe ona je nepresušna inspiracija zbog prelepe kamene strukture.

Zanimljivo je da je baš ovde rođen Fredi Merkjuri, legendarni frontmen grupe Queen. Njegova rodna kuća danas je muzej, a činjenica da je jedan od najvećih muzičara svih vremena ponikao na ovom ostrvu dodatno doprinosi njegovoj magiji. 

Vizuelna umetnost Zanzibara

Umetnici na Zanzibaru koriste specifične tehnike izrade umetničkih predmeta, a i u njima se ogledaju afrički, arapski i indijski uticaji. Jedna od takvih je batik, tehnika poznata po živopisnom dizajnu i načinima bojenja. Ova metoda se koristi za farbanje odeće, ali i umetničkih slika i tkanina koje prikazuju istorijske, kulturne i svakodnevne scene života na Zanzibaru. Neretko ćete videti haljine i tunike sa slikama plodova, životinja, pejzaža i etničkim motivima. Kako nikada nije kasno da naučite novu veštinu, tako ovde možete upisati kurs batik tenike u nekim od lokalnih radionica.

Zanzibar ima i bogatu tradiciju slikarstva, ali je drvorez ipak ono čime vole da se ponose. Kao važan umetnički izraz lokalaca, primenjen je za izradu skulptura, maski i ukrasa od drveta. Ovaj zanat je deo afričke tradicije i koristi se za izradu predmeta sa kulturnim i ritualnim značenjem, kao što su životinje, ljudske figure i simboli. Sa druge strane, prisutan je i u svakodnevnom životu, kroz drvene predmete za domaćinstvo.

Muzika Zanzibara

Muzika je jedan od najvažnijih aspekata zanzibarske kulture, a Taarab zvučni identitet Zanzibara. Ovaj muzički pravac nastao je spajanjem arapskih, indijskih, afričkih i persijskih muzičkih tradicija, a rezultat je prepun strasti, tuge i nade. Sa karakterističnim instrumentima poput oud, qanun i bubnjeva, taarab pesme pričaju priče o ljubavi, životu i gubicima. Brojni umetnici, od muzičara do pisaca i fotografa, dolaze na Zanzibar upravo zbog emocija koje taarab budi. U staroj gradskoj četvrti, možete uživati u tahrižima i live nastupima lokalaca.

Propratni izraz muzike je tradicionalni ples Ngoma, energičan i ritmičan, a najčešće se izvodi uz zvuk bubnja. Prisutan je na svakom kulturnom i svečanom događaju koji se organizuje na zanzibaru, njegovi elementi se u popularnoj kulturi vide u afrobitu i regetonu. Nemojte se iznenaditi ako zateknete grupu plesača na plaži koji vas pozivaju da im se pridružite.  

Umetničke manifestacije na Zanzibaru

Jedan od najvažnijih faktora u očuvanju i promociji specifičnosti afričke kulture je organizacija umetničkih festivala. Na primer, Sauti za Busara je jedan od najvažnijih muzičkih festivala u istočnoj Africi, koji okuplja umetnike i muzičare iz celog sveta. Ovaj festival je prilika za umetnike da se predstave globalnoj publici, ali i da se povežu sa lokalnim umetnicima i zajednicama. Prema podacima festivala, Sauti za Busara svake godine privuče više od 50 000 posetilaca iz raznih zemalja, čineći ga jednim od najvećih muzičkih događaja u Africi. Takođe, Zanzibar International Film Festival (ZIFF) je događaj koji promoviše afričku kinematografiju i kreativne industrije, uključujući i ples i muziku, kao i sve druge oblike umetničkog izraza.

Pored festivala, tu su i lokalni umetnički prostori, galerije i radionice u kojima umetnici mogu da izlažu svoja dela. Darajani Art Gallery se nalazi u centru Stoun Tauna i zanimljiva je za kreativce koji žele da vide umetnost Zanzibara u modernom kontekstu. 

Inspiracija iz prirode

Vizuelni elementi mogu značajno poboljšati kvalitet života, a Zanzibar ima prelepe predele, tropsku floru i faunu, plaže. Pored svega navedenog, život u malim ribarskim naseljima  je izvor inspiracije za slikare i čest motiv na umetničkim delima. Umetnici koji dolaze na Zanzibar inspirišu se prirodnom harmonijom, što rezultira apstraktnim prikazima mora i plaža, gde boje igraju ključnu ulogu u prenošenju osećanja mira i slobode. Jedan od čestih motiva u slikama mnogih umetnika Zanzibara su plantaže začina, jer Zanzibar važi za “ostrvo začina” i ima dugu istoriju proizvodnje i trgovine začinima kao što su karanfilić, biber, cimet i kardamom. Takve motive nećete videti samo na slikarskom platnu, već i na fotografijama koje preplavljuju društvene mreže. 

Mnogi umetnici i pisci dolaze na Zanzibar upravo da bi pobegli od svakodnevnog haosa i pronašli mir koji im je potreban kako bi razvili svoje ideje. Ostrvo vam omogućava da nađete ravnotežu između produktivnosti i opuštanja, što je ključno za svaki umetnički proces. A inspiracije je na pretek, i više nego što možete da zamislite.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *