Prekvalifikacija nije bauk

Kada bismo uporedili današnje tržište rada sa tršištem koje je postojalo pre 20 godina, malo toga bi imali zajedničkog. Mnoga zanimanja koja su nekada bila izuzetno tražena danas maltene više i ne postoje. Uporedo sa globalnim napretkom društva pojavio se ceo spektar novih profesija. 21. vek je era velikih promena na svim životnim poljima, a kako bi pojedinac išao u korak sa vremenom, mora biti sposoban da se prilagođava.

Ako ste zainteresovani da napredujete na poslu koji obavljate ili da promenite karijeru u potpunosti, prekvalifikacija može biti idealno rešenje za vas.

Kada je u pitanju prekvalifikacija, često smo u prilici da čujemo oklevanje, izgovore i malodušna razmišljanja. „Kako sad, u ovim godinama, toliko je mlađih, sposobnijih, da li ću se snaći, da li ću uspeti“ – samo su neki od njih. Promena karijere jeste jedan od stresnijih životnih događaja, ali… Svaki pokušaj, svaka težnja ka napretku, svaki trud i rad mogu vas dovesti samo u bolju poziciju od trenutne.

Prekvalifikacija je način da ostvarite svoj san, da radite nešto što volite, da zarađujete bolje, da se osećate ispunjeno i zadovoljno. Razmislite na čas – ako uložite svoje vreme i trud, kako biste savladali dodatna znanja, kroz godinu ili dve možete biti u potpuno drugačijoj životnoj poziciji. U suprotnom, ostajete na istom.

No, hajde da pojasnimo šta je zapravo prekvalifikacija (ne, nije bauk) i kako da do nje dođete:

Šta je prekvalifikacija?

Prekvalifikacija je vid vanrednog školovanja.

Pod vanrednim školovanjem podrazumevamo vid edukacije tokom kojeg učenik nije obavezan da pohađa nastavu. Gradivo se sprema kod kuće, iz dodeljene literature, a na ispite se izlazi u dogovoru sa profesorima nastavnih jedinica. Učenik ostvaruje pravo na konsultacije sa profesorima, koje mogu biti lične ili putem telefona, e-maila.

Vanredno školovanje naročito pogoduje kandidatima koji se odlučuju za prekvalifikaciju. Često su u pitanju odrasle osobe koje su već zaposlene i zbog obaveza i broja godina svakako ne mogu da prisustvuju redovnoj nastavi. Prekvalifikacija putem vanrednog školovanja ostavlja prostor i vreme za organizaciju privatnih i školskih obaveza shodno prioritetima.

Prilikom prekvalifikacije polaganjem razlike ispita učenik menja zanimanje – prekvalifikuje se, ali ostaje na istom stepenu obrazovanja. Recimo, ako ste završili srednju školu, smer ekonomski tehničar, polaganjem razlike ispita možete postati tehničar obezbeđenja.

Srodna prekvalifikaciji je dokvalifikacija. U procesu dokvalifikacije polažu se ispiti kako bi se povećao stepen obrazovanja, dok se obrazovni profil, odnosno zanimanje, ne menja.

Zahtev za prekvalifikaciju i potrebna dokumentacija

Kako bi se učenik upisao na vanredno školovanje (prekvalifikacija) mora ispunjavati dva kriterijuma – mora imati više od 17 godina i mora priložiti dokaz o završenoj osnovnoj školi (diploma).

Pored navedenih kriterijuma, za upis na prekvalifikaciju biće vam potrebna sledeća dokumenta:

  • Svedočanstva svih završenih razreda u prethodnim etapama školovanja.
  • Izvod iz matične knjige rođenih.
  • Državljanstvo Republike Srbije, koje ne sme biti starije od šest meseci.
  • Validan lični dokument – lična karta, pasoš ili vozačka dozvola. Ukoliko je lična karta sa čipom, potrebno je doneti očitanu ličnu kartu.
  • Za određene obrazovne profile prilikom prekvalifikacije potrebno je doneti i fotokopiju vozačke dozvole i lekarsko uverenje o sposobnosti za izvršavanje željenog posla.

Sva dokumenta potrebno je doneti u vidu overenih fotokopija. Prilikom upisa učenici donose i originalna dokumenta na uvid, koja se nakon pregleda vraćaju učenicima, škola ih ne zadržava.

Prekvalifikacija

Nakon što je učenik predao dokumentaciju nastavničko veće pristupa analiziranju dokumentacije. Ako se utvrdi da su svi dokumenti validni, a ispiti koje je učenik prethodno položio se podudaraju 70% sa željenim smerom prekvalifikacije, učenik se upisuje na željeni smer. Razliku ispita učenik mora da položi kako bi se prekvalifikovao za drugo zanimanje.

Vanredno školovanje (prekvalifikacija) za kandidate starije od 17 godina nije besplatno. Prilikom upisa učenik dobija sve informacije o ispitima, rokovima, konsultacijama, cenama.

Koje su prednosti vanrednog školovanja i prekvalifikacije?

Vanredno školovanje i prekvalifikacija su nekada bili privilegija o kojoj su ljudi mogli samo da maštaju, a danas su dostupni svima. Godišnje se za ovaj vid obrazovanja odluči preko 10.000 polaznika, koji su prepoznali šansu da promene svoje zanimanje, da rastu i napreduju.

Benefiti prekvalifikacije su mnoge:

  • Možete hobi pretvoriti u posao i početi da zarađujete radeći ono što volite i u čemu uživate.
  • Možete napredovati na postojećem radnom mestu ili preći na drugo, bolje plaćeno radno mesto u okviru iste firme.
  • Možete zarađivati više, obavljajući lakše radne zadatke.
  • Možete razmotriti opciju rada u inostranstvu, jer su određeni strukovni profili izuzetno traženi.
  • Možete nadograditi postojeće znanje i biti kvalifikovani da obavljate više poslova.

Uz sve navedene prednosti koje prekvalifikacija pruža, imajte na umu da ćete vanrednim školovanjem vi raspolagati sopstvenim vremenom. Neće biti stresa i „jurenja“ na časove i predavanja. Gradivo ćete pripremati iz udobnosti sopstvenog doma, a stručna lica će vam biti na raspolaganju za sve nejasnoće.

Fleksibilnost vanrednog školovanja je prilika koju možete i morate iskoristiti ukoliko niste zadovoljni trenutnim stanjem u vašem poslovnom životu. Dobro razmislite šta vas ispunjava i šta želite da radite, a zatim napravite prvi korak ka boljem životu, a to je prekvalifikacija.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *