Postoje načini da se izborite sa stresom – evo i kako

Stres je neizostavni pratilac savremenog života. Svakodnevno ga susrećemo – u gužvi, na poslu, kod kuće ili čak tokom trenutaka odmora. Nekima je nevidljiv i ignorišu ga, dok drugi dozvoljavaju da im potpuno preplavi misli. Postoje i oni koji ga prepoznaju, ali mu ne pridaju mnogo pažnje. Bez obzira na to kako ga doživljavamo, jedno je sigurno: stres je deo naše svakodnevice i ne možemo ga jednostavno „izbrisati“ iz života.

Umesto da tražimo način da ga eliminišemo, ključno je naučiti kako ga kontrolisati i prevazilaziti. Kada ne reagujemo na vreme, stres može postati hroničan, prouzrokujući ozbiljne posledice poput anksioznosti, depresije ili fizičkih tegoba. S druge strane, pravilno upravljanje stresom može značajno doprineti očuvanju mentalnog zdravlja, povećanju energije i poboljšanju kvaliteta života. Uz adekvatne strategije i alate, moguće je preoblikovati način na koji reagujemo na stresne situacije, čineći ih manje opterećujućim i lakšim za prevazilaženje.

Možda ste čuli za upravljanje stresom, ali šta to znači?

Da bismo se sa stresom izborili i držali ga pod kontrolom, trebaće nam neke smernice  kako da ga razumemo i da ga držimo pod kontrolom. Jedan od modela za upravljanje stresom jeste i PCM (Process Communication Model). Pomoću njega možemo razumeti kako se stres doživljava, kakve reakcije postoje i kako da ga preveniramo i izbegnemo u stresnim situacijama. 

Kada se koristi ovaj model

U samoj osnovi PCM-a jeste komunikacija i ponašanje, odnosno kako ljudi doživljavaju stresne događaje. Primenjuje se u mnogim situacijama, odnosno oblastima, a neke od njih su danas sve popularnija psihoterapija, zatim i u menadžmentu, obrazovanju i uopšte svuda gde ima međuljudskih odnosa. Jer koliko ljudi, toliko ćudi – i toliko načina kako shvataju stres i na njega reaguju. Zato je potrebno da se mnogo više bavimo ovom temom, jer i te kako može unaprediti i poboljšati ne samo poslovni već i privatni život. 

Ono što nam je potrebno pre svega jeste da znamo da prepoznamo različite tipove ličnosti (ono s čim se poneko susretao izučavajući psihologiju tokom redovnog obrazovanja). U okviru PCM modela postoji šest osnovnih tipova ličnosti – i svaka na svoj način reaguje  na stres i prevazilazi ga.

Kako je povezan stres sa tipovima ličnosti

Jedan od ključnih aspekata PCM modela je prepoznavanje različitih tipova ličnosti i njihovih karakterističnih reakcija na stres. PCM identifikuje šest osnovnih tipova ličnosti, a svaki tip ima specifičan način reagovanja na stres, kao i strategije za prevazilaženje stresa. Prvi je emotivni tip – onaj koji želi da razume i analizira problem, te je njihova reakcija na stres takva da su skloni racionalizaciji.

Međutim, ukoliko je preveliki nalet stresa, mogu da budu previše analitični, što direktno utiče na donošenje odluke.  Slikovni tip drži stresnu situaciju pod kontrolom, međutim, kada stvar izmakne kontroli mogu biti previše kritički nastrojeni i prema sebi i prema drugima. Akcione tipove odlikuje energičnost, ali u stresnim situacijama mogu da reaguju ishitreno kada preuzmu kontrolu u stresnoj situaciji.  Senzibilni tip usmerene su na međuljudske odnose i stalo im je da okruženje oko njih bude harmonično.

Prilikom susreta sa stresnom situacijom, povlače se u sebe i preplavljuju ih emocije. Takozvani egzibicionista na stres reaguju pobunom, pa ponekad mogu biti čak i destruktivni. Sanjari, koji su skloni povlačenju u svoj svet, u stresu mogu da budu još povučeniji, što utiče na njihovu produktivnost i angažovanost.

Kako nam PCM može pomoći

Kada prepoznamo sklonosti koje određeni tipovi ličnosti imaju, to nas čini osvešćenijim za reagovanje u stresnim momentima. Da bismo se izborili sa stresom na zdrav način, potrebne su nam različite strategije za sve te tipove ličnosti. Osnova svega je da prepoznamo stres (mnogo je onih koji ga negiraju i nisu svesni da su pod stresom). Za njih je posebno važno da prepoznaju trenutak kad postaju preopterećeni i da uoče najranije faze tog stresa.

Kada razumemo simptome, znaćemo koje je pravo vreme da se nešto preduzme da se smanji stres. Razumevanje stresa pak zavisi od tipa ličnosti, a pomoću PCM modela znamo i šta kom tipu odgovara. Tako emotivan tip treba da se usredsredi na balans između analize i akcije, slikovni da bude fleksibilniji, akcioni da energiju usmeri na fizičku aktivnost i meditaciju. Senzibilni tip takođe se može poslužiti meditacijom i opuštanjem, dok egzibicioni treba da se okrene humoru i kreativnim metodama. Sanjarima je potrebna podrška društva i razgovor.

Sve metode treba prilagoditi svojim ličnim interesovanjima i sklonostima, te navedene metode mogu služiti kao okvir. Nije svaka situacija ista, niti smo mi isti u svakoj. Komunikacija u tim trenucima može da bude otežana, te je poznavanje raznih stilova komunikacije način da se izbegnu potencijalni nesporazumi i stres koji iz toga proizilazi. Metode i načini upravljanja stresom se stalno unapređuju i razvijaju, a sve to samo pozitivno može uticati na celokupno čovekovo stanje. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *