PET TRIKOVA ZA SAVRŠEN CVETNI KUTAK NA TERASI

Kraljicom terasa i balkona u našim krajevima smatra se muškatla. Uz nju su veoma popularne i petunije i surfinije. Pored toga možete izabrati mnoštvo drugog cveća, ali da li je izbor najvažniji za celokupnu lepotu i efekt koji želimo da postignemo?
Šta bi sve to trebalo da uradite da bi one izledale savršeno? Nije dovoljno samo da ih kupite.
Uz malo mašte i stručnih saveta možete stvoriti pravi cvetni kutak na terasi ili balkonu koji je vredan divljenja.
PRAVILAN ODABIR SADNICA
U zavisnosti od strane sveta na kojoj se nalazi vaša terasa ili balkon treba vršiti i odabir sadnica. To je posebno važno zbog izloženosti biljaka suncu (jutarnje, podnevno i popodnevno) ili hladu, ali i drugim klimatskim uslovima (vetrovita ili ne). Takođe, neka se vaš izbor suzi i vremenom koje imate za bavljenje uzgojom i održavanjem tih biljaka. Svakako da ne želite uvelo cveće na svojoj terasi. Zato birajte pametno.
Stručni saveti zaposlenih u rasadnicima, cvećarama i sličnim trgovinama uz malo istraživanja na tu temu na internetu i par saveta komšija iz neposrednog okruženja mogu učiniti da napravite savršen odabir.
U našim krajevima najčešće se biraju jednogodišnje biljke.
ZAŠTO SU ŽARDINJERE DOBAR IZBOR ZA GAJENJE CVEĆA?
Žardinjere ili u bukvalnom prevodu dekorativne posude za biljke i cveće mogu biti raznovrsnih oblika i veličina. Mogu biti od različitinog materijala – od keramike, do drveta i metala, pa sve do kamena, betona i plastične mase.
Glavna prednost žardinjere na terasi je ta što omogućavaju uzgoj biljaka i cveća koje ne bi moglo da uspe u zemljištu vrta ili dvorišta. Pored praktične funkcije žardinjere imaju značajnu dekorativnu funkciju time što u velikoj meri privlače pažnju svojom posebnim izgledom.
Važno je da žardinjere imaju na dnu otvore za odvod vode, te ukoliko fabrički nisu napravljeni, potrebno je da to sami uradite.
Uklapanje boje cveća i žardinjere može biti pravi pogodak, ali vodite računa da se uklapaju i u celokupni ambijent. Uz sve to, žardinjere karakteriše dugotrajnost, pa ih možete koristit više godina uz menjanje cveća koje u njih stavljate.
ZAČINSKO BILJE ZADUŽENO DA ZADOVOLJI ČULO MIRISA (ALI I UKUSA)
Osim što ćete vaše kuhinjske recepte učiniti posebnim korišćenjem sopstvenog začinskog bilja koje ste lično uzgajali, vaš spoljni kutak će mirasati neverovatno. Većina njih voli sunčeve zrake te veoma uspešni uzgoj u tim uslovima može biti za nanu, ruzmarin, origano, žalfiju, mirođiju, lavandu, peršun itd. Za one kutke koji su veći deo dana u senci odličan izbor može biti bosiljak, čiji miris listova će vas oduševiti.
ZALIVANJE OBOGAĆENO HRANOM IZ KUHINJE
Balkonsko bilje biće vam zahvalno ako ga povremeno umesto vode sobne temeprature zalijete talogom od kafe ili vodom u kojoj se kuvao krompir (a korisnom za zalivanje se pokazala i voda u kojoj su se kuvala jaja). Pored toga u vodu za zalivanje možete dodati i svež ili suvi kvasac. Efikasna može biti i kora od banane položena u zemljište.
MALČIRANJE ZEMLJIŠTA IMA I PRAKTIČNU I DEKORATIVNU FUNKCIJU
Oblaganje zemljišne površine malčom omogući će da se stvori potpuni sklad i daće efekat elgancije i urednosti. Pored toga, malčirana zemlja održava optimalnu vlažnost i nije potrebno tako učestalo zalivanje, niti održavanje, jer ona sprečava rast korova. Dekorativna funkciju koju malč ima je značajna i sve više ljudi se odlučuje za ovu opciju.