Sve što treba da znate o lepku za pločice da bi izbor pri kupovini bio pravilan!

Od klasičnih bež i belih istih dimenzija, do širokog izbora različitih veličina i boja, mat i visokog sjaja…izbor pločica je ogroman. Da bi one bile funkcionalne i ostvarile svoju namenu moraju biti kvalitetno postavljene.

One su trajniji oblik podnog i zidnog oblaganja pa je neophodno da njihov kvalitet prati i kvalitet načina na koji se lepe.

Šta je zapravo lepak za pločice i da li ga je neophodno koristiti?

Lepak za pločice je praškasti materijal koji se u određenoj srazmeri razmućuje u vodi. Kao takav čini smesu aditiva koja je ne prevaziđena pri lepljenju pločica. Naravno da se i na druge načine pločice mogu lepiti, poput nekadašnjeg – malterom, ali novine su donele nove tehnike i tehnologije pri postavljanju pločica i time doprinele da pločice traju i po nekoliko decenija.

Da li podloga utiče na potrošnju lepka za pločice?

Pre odluke o kupovini, morate proveriti u kakvom je stanju podloga, to će Vam dati smernice koji lepak treba da birate. Što je podloga ravnija to je potrošnja lepka za pločice po kvadratu manja, pa je tako neophodno pripremiti podlogu pre lepljenja, čišćenjem i otkanjanjem većih neravnina.

Naša preporuka je nanošenje takozvanog prajmera kao osnovnog premaza koji doprinosi da se lepak bolje veže za podlogu ali i da potrošnja lepka za pločice po kvadratu bude još niža. Nanošenjem nekoliko slojeva lepka moguće je izravnati podlogu ali do najviše 2cm razlike, u suprotnom se preporučuje drugačija, jeftinija varijanta pripreme. 

Jedan sloj lepka se nazubljenom gletericom nanosi na podlogu i u principu bi pločice i tako mogle da budu zalepljene, ali pošto je podloga retko kad idealna preporučuje se nanošenje lepka i na same pločice. Veličina nazubljene gleterice varira i može da ostavlja manje ili više lepka u zavisnosti od veličine samih pločica. Za najbolji rezultat lepak za pločice se nanosi na podlogu u jednom smeru na primer horizontalno, a na pločice vertikalno, pa se tako ostvaruje najbolja pokrivenost površine. Gleterica će ravnomerno rasporediti lepak,a sitne korekcije koje libela uoči možete ispraviti gumenim čekićem, laganim udarcima.

Vrste lepka se razlikuju od toga da li se koristi na upijajućim ili neupijajućim podlogama. Neupijajuće podloge mogu biti sloj starih pločica, staklo ili kamen i tu je potreban lepak boljih karakteristika.

Sloj lepka koji se nanosi je u proseku od 4 do 6 mm debljine, mada ima i visoko vezivnih lepkova, pa je potrebni sloj manji i polazi od 2 mm.

Ako je podloga sklona deformacijama, termičkim i statičkim opterećenjima ako je prostor opterećen velikom prohodnošću, pored pločica i lepak mora biti fleksibilan i doprineti da se one ne odlepe ili puknu. Takođe i kod lepljenja pločica koje su deo sistema podnog grejanja lepak mora biti posebno napravljen da izdržava visoku temperaturu. Danas za svaku od situacija imate odgovarajući lepak kao rešenje!

Vaše moderne pločice imaju namenu pa se i lepak mora kupiti u skladu sa tim

Tradicionalne vrste pločica su svakako keramičke pločice. One su napravljenje od upijajućeg materijala pa dobro prijanjaju na lepak. Ipak, i za keramičke pločice morate upotrebiti specijalno dizajniran lepak ako su one dimenzija 60, 80 cm pa i veće. O dimenzijama pločica posebno vodite računa pri izboru lepka!

Za mermerne, kamene i granitne pločice potrebno je upotrebiti lepak koji ima snažnu moć prijanjanja i sušenje bez skupljanja radi što boljeg konačnog rezultata. Reč je o pločicama koje su od neupijajućeg materijala pa teže vezuju lepak za sebe. Njima treba visokofleksibilan lepak koji dobro vezuje bilo da je podloga neupijajuća ili su to same pločice.

Za mozaik pločice pronađeno je rešenje u vidu raznih vrsta belog lepka. Ovaj lepak za pločice neće uzrokovati promenu boje na pločicama, a ujedno ima takva svojstva da se može postavljati na različitim mestima i da bude pod većim opterećenjima.

Pločice za kupatilo i pločice za kuhinju moraju biti otporne na vlagu i vodu, pa i lepak za pločice mora biti jednako kvalitetan. Samo tako će vaše pločice za kupatilo biti trajne decenijama, a pločice za kuhinju ostati cele, bez pucanja uprkos sitnim mehaničkim oštećenjima poput povremenog ispuštanja posuđa (svaka domaćica zna koliko je ovo česta situacija). Više o izboru keramičkih pločica možete pogledati na ovom linku.

Lepak boljih performansi za spoljne i vlažne prostore

Ne treba lepiti pločice za kuhinju, pločice za kupatilo i pločice za hodnik istim lepkom jer nema ista potrebna svojstva. Onaj boljih performansi će odgovarati i za neke od spoljnih radova. Takav lepak za pločice je potreban i kod popločavanja bazena, ali i svakog prostora koji trpi nisku temperaturu tokom zime.

Što je lepak jačeg vezivanja to je potrebna manja količina da se postigne visok rezultat. Razmislite koliko je tehnologija u proizvodnji lepkova napredovala kada se sada mogu postaviti pločice  u sistemu podnog grejanja i da ne dođe do njihovog odlepljivanja! Neverovatno, zar ne?

Potrebna količina lepka za rad

Sama potrošnja lepka za pločice po kvadratu zavisi od debljine sloja lepka koji se nanosi. Ako je sloj 4mm potrošnja je oko 2 kg po kvadratu, a za sloj od 10 mm potrošnja lepka za pločice po kvadratu ide i do 5-6 kg. Vreće se pakuju u veličinama od 5kg do 25kg, a lepak je postojan i nakon otvaranja, samo ga treba zaštiti od smrzavanja i vlage.

Još nekoliko saveta pri izboru lepka za pločice

Iako sve ovo deluje zbunjujuće i nije toliko. U principu sa najkvalitetnijim lepkom širokog spektra mogu lepiti skoro sve vrste pločica. Zašto se onda vrši izbor? Pre svega zbog cene. Takav lepak je skuplji od osnovnih varijanti, pa je preporuka da za svaki prostor, pod ili zid, kupite tačno odgovarajuću varijantu.

Svaki od ovih lepkova omogućava lagano postavljanje i daje mesta korekcijama jer se ne steže brzo, ali postoji i varijata koja je idealna za rad napolju po hladnom vremenu jer se on brže steže,ali ostvaruje konačne rezultate kao da je vreme toplo.

Ako se pametno izvede postupak od pripreme podloge preko izbora pločica i lepka, sam proces će proći glatko. Imaćete  trajnu zidnu i podnu oblogu koja se neće menjati tokom vremena. Koliko je bitno odabrati kvalitetne pločice još je važnije da lepak bude kvalitetan u suprotnom će doći do brzog oštećenja. Pametno birajte najbolje materijale i imaćete visok kvalitet kao rezultat.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *