Gajenje cveća – hobi koji opušta i daje novu energiju

Većina ljudi ima neke svoje aktivnosti u slobodno vreme, koje ih ispunjavaju. Neko se bavi sportom, neko čita, dok drugi vole da se bave svojim biljkama, odnosno da uređuju dvorište ili terasu. Ovaj posao je pre svega lep, ali nekada pomalo i zahtevan.

Na kraju krajeva, kad vidite plodove svog rada i bujne i prelepe biljke i cvetove, sav trud se isplati. Sa druge strane, ako imate vremena da se ovom hobiju više posvetite, vrlo lako od njega možete izgraditi i veoma unosan biznis. Svakako, i za hobi i za posao ljubav prema cveću mora biti presudna, jer ono voli pažnju i negu, a uzvratiće vam svojim dugim trajanjem i prelepim izgledom.

Pored ljubavi, potrebno je i malo znanja, a kroz ovaj hobi konstantno ćete nešto novo učiti. Za razvijanje biznisa, biće vam potrebna i određena finansijska ulaganja, koja nisu mala, ali se svakako vrlo brzo mogu udvostručiti kroz zaradu.

Zemlja za cveće kao osnova svega

Bez obzira koliko i koje cveće gajite, za njegov rast i razvoj ne možete koristiti običnu zemlju koju ćete nabaviti pokraj puta. Ta zemlja nije rastresita u dovoljnoj meri, a to znači da ona ne zadržava dovoljnu količinu vlage koja je potrebna biljkama. Potrebno je da koristite zemlju koja je namenjena baš za gajenje cveća, i da pronađete onu koja će vam odgovarati. Postoje različiti supstrati zemlje, u principu oni su sličnog sastava, ali opet se može dogoditi da je neki bolji a neki lošiji.

Kada pronađete dobru zemlju, ne menjajte je za drugu prilikom kupovine, već je uvek obezbedite u dovoljnim količinama. Ukoliko ste iskusni možete je i sami napraviti, tako što ćete birati sastojke prema stečenom iskustvu. Ovi supstrati sadrže sve potrebne materije koje će biljkama i cveću omogućiti nesmetani rast i razvoj.

Cvetni kalendar

Kako bi cveće cvetalo tokom većeg dela godine, treba ga saditi po mesecima, odnosno pratiti cvetni kalendar. Svako cveće ima tačno vreme kada se sadi, kako bi nas kroz nekoliko meseci obradovalo prelepim listovima i cvetovima. Naravno, tačno vreme cvetanja određenih biljaka može varirati godinama, jer sve to zavisi od temperature kao i od mrazeva u jednoj godini.

Tokom cele godine se cveće može saditi, pa se pre sadnje raspitajte kada se i kako sadi ona vrsta koju vi želite u svojoj bašti ili na terasi. Ako se budete pridržavali opštih smernica i pravila, za par meseci imaćete prelepo cveće koje će krasiti vaše dvorište i balkone. 

Grmovi u bašti i saksiji

Ukrasno žbunje je kod mnogih vrtlara jedno od omiljenih vrsta za gajenje. Može se podeliti na listopadno i četinarsko. Gaji se na otvorenom ili u kontejnerima. Ukrasno žbunje se veoma uspešno može gajiti i u dekorativnim saksijama. Ono zahteva više pažnje od onih vrsta koje se gaje u vrtu jer ima ograničenu količinu vode i hranljivih materija koje su mu potrebne. Mlade biljke treba svake ili svake druge godine presaditi u malo veću saksiju, kako bi one nastavile svoj razvoj.

Ukrasno žbunje u saksiji može se pravilno razvijati samo ako saksija ima otvor za oticanje vode koja je višak. Drenažni sloj je obavezan, a to mogu biti lomljeni delovi grnčarije ili šljunak. Zalivanje se vrši u zavisnosti od potreba svake vrste. Orezivanje omogućava dobijanje prelepog i bujnog žbuna, jer se njime podstiče rast i bujanje. 

Uklanjanje uvelih cvetova

Biljke cvetnice tokom perioda vegetacije, produžavaju svoje cvetanje ukoliko im se redovno uklanjaju uveli cvetovi. Ovo je veoma bitan korak u nezi, i nikako ga nemojte preskakati. Odstranjivanje uvelih cvetova omogućava da biljka nastavi da razvja nove cvetove, pa će to dovesti do zdravije biljke i mnoštva prelepih cvetova.

Ovo je možda najdosadniji posao u baštovanstvu, ali kada uvidite efekat koji on daje, bićete oduševljeni a trud će se isplatiti. Odsecite ili zakinite peteljku kod uvelog cveta, i tako ponavljajte postupak dok ne odstranite sve uvele cvetove. Vremenom će ovaj posao postajati lakši, jer ćete ga raditi brže i efikasnije. 

Redovna prihrana obezbeđuje zdraviju i lepšu biljku

Biljke je potrebno zalivati sa vodom u koju je dodata određena prihrana koja će joj pomoći da duže traje i lepše izgleda. Potrošenu hranu biljkama možete nadoknaditi na više načina i to:

  1. Organskim đubrivima, 
  2. Vodorastvorljivim đubrivima,
  3. Folijarnim đubrivima,
  4. Sporootpuštajućim đubrivima.

Svaka od nabrojanih vrsta prihrane, koristi se za određene biljke. Savet je da poštujete mere i uputstva koja proizvođač preporučuje, jer ćete samo na taj način postići najbolji efekat kod vaših biljaka. Preporuka je da se mladim biljkama ne daju velike količine hrane, jer je one ne troše u istoj meri kao starije biljke. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *