Da li botoks briše bore? Evo koje su njegove prednosti…
Više od dve decenije primena botoksa u medicinske svrhe je značajna. Botoks terapiji podvrgavaju se i muškarci i žene, ali broj žena je daleko veći. Zatezanje i podmlađivanje je oduvek privlačilo pažnju, pa su o leku za večnoj mladosti tragali i drevni Gilgameš, Kleopatra i mnogi drugi. Danas je nega kože stvar životnog stila, a upotreba botoksa značajna.
Šta je botoks?
Botoks koji se koristi u medicinske svrhe je veoma razblažen neurotoksin. Zapravo, izvorno se nalazi u građi bakterije Closridium botulinum. Ne razblažen svakako da ima toksično dejstvo, ali primena u medicini zahteva značajno tretiranje. Pored kozmetike botoks nalazi primenu i u drugim granama medicine.
Da li botoks može da „briše“ bore?
Odgovor bi bio definitivno da. Zapravo upotreba botoksa smanjuje pokretljivost mišića delova koji najčešće kretanjem uslovljavaju nastanak bora. Tako da ubrizgavanjem botoksa na željeno mesto, recimo predeo na čelu, dovodi do slabijih mišićnih pokreta i tako se slabo stvaraju nove bore. Pored toga, botok popunjava nesavršenosti na koži, tako da koža izgleda zategnuto, jedro i sveže. Dakle, upotreba botoksa je našla široku pimenu jer zaista može podmladiti vašu kožu, a samim tim i učiniti vas nekoliko godina mlađim.
Postupak botoksiranja
Botoks terapija počinje u kozmetičkim salonima ili medicinskim ustanovama. Traje izuzetno kratko, svega nekoliko minuta, tako da se možete opustiti i bez straha pristupiti tretmanu. Otpočinje sa detaljnim pregledom bora i utvrđivanjem vrste i stepena nastalih bora. U zavisnosti od dubine bore i oštećenja kože utvrdiće se količine botoksa, koje se ispod kože ubrizgavaju tankim iglicama. Lagano ugbrizgavanje, uz stalno masiranje tretiranog mesta, usloviće da se botoks jednako implementira. Posutpak je bezbolan jer se obično koristi lokalni anestetik u vidu kreme.
Ponavljanje tretmana
Nakon tretmana ne preporučuje se par dana sunčanje i poseta plaži, zbog evenutalne iritacije tretiranog područja. Zatim, bar jedan dan nakon tretmana bilo bi dobro da izbegavate šminku i druge kozmetičke proizvode. Ne bi trebalo da osećate bol, već samo izuzetno blago utrnuće na tretiranom mestu, koje nakon 48 sati iščezava. Botoks je kao i kolagen podložan razgradnji, pa se i njegove rezerve u organizmu vremenom smanjuju. Na osnovu toga, poželjno je da nakon uočavanja novih bora ponovite tretman. Odnosno, vreme za novi tretman je od 4 do 6 meseci.
Prednosti botoks terapije
Odmah treba istaći da je botoks bezbedan i bezopasan za vaš organizam. Nema neželjenih dejstava, a kontraindikacije su svedene na najmanji mogući nivo. Prednosti upotrebe botoks terapije ogledaju se u tome što se na jednostavan i bezbedan način može ublažiti starenje, bez bola, a uz mala ulaganja. Cena tretmana je pristupačna svima, tako da pratkično svaka osoba može priuštiti sebi terapiju dva puta tokom godine. Pored navedenih efekata, botoks na vas utiče i kao stimulans, popravlja samopouzdanje i bivate zadovoljniji kako svojim izgledom, tako i životom. Prednost može biti i što je tretman bezbolan i praktično odmah nakon tretmana možete se vratiti svojim svakodnevnim obavezama i aktivnostima. Kao zaključak bi se istaklo da nema mesta strahu. Svi pozitivni i negativni efekti botoksa su ispitani, a isti je odobren od strane Svetske zdravstvene organizacije.