Kako odabrati idealnu dadilju za svoje dete?

Svima ponekad treba slobodnog vremena od obaveza oko kuće i dece, i sasvim je u redu to sebi priznati. Živimo u veoma brzom i nemilosrdnom vremenu gde treba voditi računa o više faktora koji utiču na život, prvenstveno uskladiti dva naizgled nepomirljiva faktora u životu jedne žene: posao i brigu o deci.

Nakon godina i godina paženja, presvalačenja, vođenja u školu ili kod lekara, nadamo se da će naša deca steći dobru i kvalitetnu osnovu da postanu dobri ljudi, ali nas i potreba da im omogućimo kvalitetno detinjstvo vodi na drugu stranu – poslu i zarađivanju novca.

Tada na red dolazi odabir pomoći u kući, odnosno zadatak biranja adekvatne dadilje uz koju će naše dete rasti i razvijati neke od ključnih osobina vezane za razvoj, ponašanje, osećanja i socijalizaciju. Zadatak nije lak, ali može biti uspešan ukoliko se sprovodi detaljno i postupno.

Bebisiterka u kući je novi član porodice, dobro je proverite

Mnoge mame se neće odlučiti na unajmljivanje dadilje ili bebisiterke u prvim mesecima (ili prvoj godini) bebinog života, ali će u kasnijem periodu potreba za njom postati sasvim izvesana. Ono što treba imati na umu da je činom predavana bebe na čuvanje “nepoznatoj” osobi – ta osoba postala deo vašeg kolektiva.

Preporuka kao najsigurniji vid zapošljavanja dadilje

Stoga, pokušajte da za odabir dadilje uzmete u obzir predloge iskusnijih, rođaka ili kolega, koji vam možda mogu preporučiti dadilju sa iskustvom i proverenih veština. Ukoliko vam to ne pođe za rukom, uvek se možete obratiti i stranicama sa oglasima za čuvanje dece u inostranstvu ili u Srbiji.

Većina agencija koje nude usluge čuvanja dece imaju kadar koji je školovan, neretko sa diplomama fakulteta, kvalitetnim preporukama sa prethodnih poslova, ali i uverenjima o besprekornom zdravstvenom stanju i neosuđivanosti.

Obratite pažnju na potrebe deteta

Prilikom odabira dadilje za decu, posebnu pažnju treba obratiti na to kako se dete oseća, kako prihvata novu osobu u svom životu, kako raguje na upoznavanje, ali prevashodno na njegove potrebe i način na koji nova dadilja izlazi na kraj sa njima. U posebnu kategoriju spadaju deca sa posebnim potrebama, bilo da je mališan ometen u razvoju, darovit ili natprosečno inteligentan.

Detetu je potrebna osoba koja će da vodi računa o različitim aktivnostima. Obrocima koji treba da budu na vreme i izbalansirani, saniranje i predupređivanje povreda (kojih će neminovno biti), pomoć u savladavanju školskih zadataka i problema sa učenjem kao i kreativno animiranje deteta kroz igru. Neke stvari dete mora da nauči bez roditelja.

Obratite pažnju na snalaženje bebisiterke sa detetom

U redu je zatražiti probni rad!

Smatra se da su najpovoljniji kandidati za bebisiterku osobe koje su završile ili su i dalje studenti učiteljskog, pedagoškog, medicinskog ili defektološkog fakulteta. Na razgovoru se možete raspitati o uspehu na fakultetu, daljim planovima (obrazovnim i porodičnim), tražiti psiho test, test ličnosti i dr.

Sasvim je u redu, čak i poželjno, uzeti potencijalnu dadilju na probni period tokom nedelju ili dve dana – ukoliko se ne radi o osobi iz agencije, u kom slučaju se o daljem angažovanju dogovarate direktno sa ljudima u agenciji. Naravno, probni rad biste takođe platili.

Agencije obično imaju već utvrđen sistem plaćanja i cene koje su obično oko 250 dinara po satu. Međutim, ukoliko od bebisiterke očekujete da sa detetom bude 8 sati, ne bi bilo u redu platiti je ispod 30.000 dinara, i to u slučaju da se ona bavi isključivo detetom, a ne pranjem veša, kuvanjem i drugim poslovima kojima bi se bavila kućna pomoćnica.

Baka i deka kao najbezbolniji izbor

Svako dete ima drugačiji period prilagođavanja i ne prihvataju sva deca jednako nepoznate ljude u svoj život. Zbog toga se za roditelje ali i decu kao najbolje i njbezbolinje ređenje uvode baka i deka. Deca avakvu promenu i češće odsustvo roditelja lakše prihvate a često i ne dođe do perioda prilagođavanja (zavisno od starosti deteta i ranije prisutnosti bake i deke u njihovom životu).

Baka i deka su veorvatno i najbolj izbor za dete jer ste sa njima sigurni da će dati sve od sebe da ga zaštite, vole i maze, nunaju, hrane i razmaze kao što su i vas. Jedini, potencijalni, problem koji bi mogao da zadesi roditelje jeste uspostavljanje ili neuspostavljanje pravila u donosu bake, deke i deteta, što se kasnije prenese i na odnos deteta i roditelja.

“Ti ćeš da mu kažeš!”

“Ona će to kako joj baka kaže”

Da, postoje i takvi slučajevi, a u poslenje vreme su i veoma česti. Neke bake i deke su sklone tome da sebi pripisuju previše prava i prisvajaju dobra dečija ponašanja kao svoju zaslugu.

“Sve je dozvoljeno”

Nasuprot posesivnim bakama i dekama su oni koji nisu u stanju i “nemaju srca” da unucima nešto zabrane, pa im puštaju na volju da rade šta im padne na pamet. Oni se plaše da između sebe i deteta postave granice i pravila jer se plaše dečije mrzovolje i odbijanja.

Prilgođavanje deteta na dadilju ili bilo koju novu osobu je veoma zahtevan i često dug period. Opet, zavisi sve od umešnosti dadilje sa decom i stepena ekstrovertnosti deteta za sadržaje i osobe izvan svog doma ili vrtića.

Bebisiterke i dadilje su odličan izbor za sazrevanja i socijalizaciju deteta dok ne krene u vrtić – gde će usavršiti mnoge te osobine i pokazati nove. Praksa čuvanja dece ne živi tako aktivo u Srbiji ali se poslednjih godina beleži boljitak iskustva na tom planu, kao i povećanje adekvatnog kadra koji je sposoban da zadovolji kriterijume strogih i s pravom probirljivih roditelja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *