Vrste pločica za kupatilo – kako izabrati prave?

U poslednje vreme osim o boji i teksturi pločica za kupatilo, sve češće se razmišlja i o materijalu od kojih su izrađene. Iako primat već dugo imaju keramičke pločice, najpre zbog pristupačnih cena, sve primamljivije postaju i granitne pločice za kupatilo. Šta osim cene razlikuje ove pločice?

Razlika keramičkih i granitnih pločica

Dok se keramičke pločice dobijaju grejanjem i hlađenjem prirodne gline, granitne pločice se dobijaju sečenjem granitinih stena. Pri tom, važno je praviti razliku i između samih granitinih pločica, onih koje nazivaju pravim, iz stena i onih koje su napravljene od mlevenog granita. Upravo ove druge su  češće u prodaji i ako ne zaostaju mnogo po kvalitetu za prvima, neretko se razlika između njih prećutkuje. Cena vam može biti jedan od signala o čemu se radi, ali svakako se raspitajte i kod prodavca, pa čak tražite i deklaraciju da pogledate. Za razliku od granita, koji često dolazi u većim dimenzijama, keramičke pločice se proizvode od najmanjih do najvećih dimnezija. Od sitnih mozaika, pa čak do tabli od 3 metra. 

Keramičke pločice se najčešće peku na 900 stepeni, dok se granitne peku i na više od 1250 stepeni. Granitne pločice su dosta deblje u odnosu na keramičke, upijaju manje vode, otporne su na jaka abrazivna sredstva što ih čini trajnijijm. Ipak, zbog više cene, retko ko se odlučuje da i zid i pod kupatila obloži ovim pločicama, pa tako često njih biraju za pod, a keramičke za zid. 

A kada stignete do lepljenja, setite se i da granit ima manju moć upijanja, ne samo vode, već i lepka. Zato će vam biti potreban jači lepak, a uglavnom se za njih koriste epoksidni lepkovi.

Dok se kod keramičkih pločica mora dobro misliti o fugama, kod granitinih one čak i ne moraju da postoje. Kako je to stvar ličnog ukusa, izbor je na vama. Ipak, mnogi, kako u salonu keramike, tako i arhitekte će vam ipak preporučiti da ostavite minimalni razmak izmedju pločica od 2 mm.

Granit nije isto što i mermer

Iako na prvi pogled slični, oba prirodna kamena granit i mermer se veoma razlikuju. Najpre po mekoći, trajnosti i prozirnosti. Mermer spada u luksuzniji i skuplji izbor. Može se koristiti na svakoj površini u kupatilu, ali se savetuje za manje prometna područja, jer je sklon upijanju boja. Granit je  trajniji od mermera i otporniji na grebanje, razlivanje boja i mrlje uopšte.

Kad novac diktira izbor pločica

Svakako da materijal od kog su izrađene pločice određuje i samu cenu. Međutim, glazura, klasa, vizuelna savršenost, kao i protivklizni faktor bitno podižu kvalitet, ali i cenu pločica. Ako, pak, ne možete da priuštite sve ovo, nemojte bežati od kompromisa. Kombinovanje keramičkih i granitinih pločica uopšte ne izgleda loše,  naročito kada za zid izaberete keramiku, a za pod granit. Kako je pod frekventniji i više izložen uticaju, logičan izbor za zaštitu su tvrde i otporne granitne pločice. Naročito ukoliko umesto tuš kabine imate kupaonicu u ravni poda.  Još ako odaberete protivklizne pločice, računajte da ste zaštitili i sebe od mogućih padova.

Izvor: Nantes kupatila

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *