Pripreme za trudnoću: kako sprečiti neplodnost kod žene?

Prema mišljenju lekara, neplodnost se kod većine žena može sprečiti. Da biste povećali šanse da ostanete u drugom stanju onda kada za to dođe vreme, uz male promene u svakodnevnom životu možete učiniti dosta toga da biste zaštitili svoje telo od steriliteta.

Određena svakodnevna rutina i uvođenje zdravnih navika, a eliminisanje onih loših, mogu pozitivno da utiču na vašu sposobnost da jednoga dana postanete majka. Šta sve možete uraditi kako biste pomogli svom organizmu da bude što spremniji onda kada se odlučite na trudnoću, i kako sprečiti neplodnost – pročitajte u nastavku teksta.

Vodite računa o menstrualnom ciklusu

Ako imate problema sa neredovnom menstruacijom ili njenim izostankom, potrebno je da što pre utvridte koji je uzrok tome. Jedan od razloga neredovnog menstrualnog ciklusa jeste sindrom policističnih jajnika, stanje koje dovodi do narušavanja hormonalne ravnoteže, pri čemu horomni blokiraju osobađanje jajnih ćelija u jajnicima.

Na taj način, policistični jajnici negativno utiču na sposobnost začeća i jedan su od najčešćih uzroka neplodnosti kod žene. Osim toga, oni dovode i do zadebljanja unutrašnjeg tkiva materice, a najopasnija posledica takvog stanja jeste nastanak malignih promena na materici. Žena sa sindromom policističnih jajnika koja ostane u drugom stanju, tokom trudnoće uzima višemesečnu terapiju lekovima i mora da radi čestu proveru hormonalnog statusa.

Ukoliko za vreme ciklusa osećate jake grčeve koji remete vaše svakodnevne aktivnosti, takođe je potrebno potražiti mišljenje lekara. Bolna menstruacija može da ukazuje na problem endometrioze, oboljenja karaterističnog po tome što delovi materičnog tkiva rastu i šire se izvan materične šupljine, usled čega može doći do oštećenja na reproduktivnim organima. Terapijom lekovima ovo oboljenje može se lako držati pod kontrolom.

Vodite računa o kilogramima

Statistika kaže da oko 10% žena koje imaju problem sa začećem imaju previše ili premalo kilograma. Gojaznost može nepovoljno da utiče na plodnost jer kod nekih žena dovodi do prestanka proizvodnje jajnih ćelija. Isto tako, kod žena sa manjkom telesne mase, u mozgu se proizvodi manje gonadotropina, hromona koji je odgovoran za normalan razvoj jajnih ćelija.

Pravilnim režimom ishrane i rednovnom fizičkom aktivnošću možete učiniti mnogo u pogledu regulisanja vaše telesne mase. Korigovanje kilaže na normalan nivo pozitivno utiče na hormone i već posle nekoliko meseci postiže se hormonska ravnoteža, čime šanse za začeće drastično rastu.

Radite redovne analize vaginalnog brisa

Analizom vaginalnog brisa moguće je utvrditi postojanje hlamidije, polno prenosivog oboljenja koje često nije praćeno nikakvim simptomima, ali ako se ne leči može da uzrokuje karlično inflamatorno oboljenje. Zapaljenje karlice dalje može da dovede do oštećenja reproduktivnih organa, tj. do blokade jajovoda. Iako jajnici ostaju zdravi, jajna ćelija koju oni oslobađaju ne može da dopre do materice, pri čemu je gotovo nemoguće da dođe do začeća bez odgovarajuće medicinske intervencije.

Da bi ste sprečili brige oko potencijalne opasnosti po plodnost koju sa sobom nosi hlamidija, pri redovnoj poseti ginekologu zahtevajte od svog lekara da uradite test na hlamidiju. Ako se otkrije na vreme, hlamidija se lako leči antibioticima, s tim da terapiju mora da sprovede i vaš partner.

Čuvajte se stresa

Lekari stalno ističu negativan uticaj stresa na plodnost i smatraju ga jednim od najznačajnijih ometajućih faktora kada je u pitanju začeće. Kada je žena pod stresom, dolazi do ometanja signala koji iz mozga idu u jajnike, javlja se poremećaj menstrualnog ciklusa, pri čemu ovulacija nije narušena. Drugim rečima, postoji sposobnost za produkciju jajnih ćelija, ali unutrašnji deo materice nije spreman za implantaciju.

Brojne naučne studije pokazuju i da depresija takođe nepovoljno utiče na plodnost. Kod žena koje pate od depresije dva puta je manja mogućnost začeća nego kod žena koje nemaju problema sa lošim raspoloženjem.

Iako nauka još uvek nije dovoljno ispitala uticaj stresa na začeće, sasvim je jasno da poboljšanje raspoloženja, ako je potrebno i uz pomoć psihoterapeuta, drastično povećava šanse da ostanete u drugom stanju. Stres možete smanjiti i odgovarajućom ishranom.

Prestanite da pušite

Pušenje je još jedan važan faktor rizika od steriliteta. Prestankom pušenja izbeći ćete oštećenje zdravih jajnika i sistema zaduženog za transportovanje jajnih ćelija,  koje je uzrokovano štetnim susptancama sadržanim u cigaretama. Konzumiranje alkohola takođe treba izbegavati.

Obratite pažnju na biološki časovnik

Istraživanja pokazuju da plodnost kod žene opada sa godinama, i da je verovatnoća za začeće znatno manja nakon 35. godine života. Naime, telo žene svakog meseca vrši selekciju jajnih ćelilja pre nego što oslobodi samo jednu jajnu ćeliju tokom ovulacije. Za to vreme, brojne druge ćelije odumiru i bivaju odstranjene iz organizma.

Osim toga, kako telo stari, tako u njemu ima sve manje kvalitetnih jajnih ćelija, što povećava rizik od rađana bebe sa hromozomskim anomalijama. Ipak, mesta za paniku nema, jer je savremena medicina uznapredovala i postoje brojne metode otkrivanja anomalija na vreme.

Pitajte sve što vas zanima

Bilo koji ginekološki problem da imate, obavezno posetite ginekološku ordinaciju i pitajte za detaljne informacije o tom problemu, o načinima lečenja, terapiji, šansama za začeće. Tek nakon što budete raspolagali svim važnim informacijama, moći ćete da donesete konačnu odluku o eventualnoj trudnoći. Srećno!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *