Prirodni načini za rešavanje probavnih smetnji, nadutosti i zatvora
Kada se jave bolovi u stomaku, gorušica, gasovi, probavne smetnje, kao i preterana nadutost, prvo na šta se pomisli jeste nepravilna i neuravnotežena ishrana. Veliki broj osoba pati od nekog oblika stomačnih smetnji, a taj problem se uglavnom javlja nakon obroka. Sva ova stanja utiču na kvalitet života i ometaju nas u svakodnevnom funkcionisanju. Promene u ishrani mogu blagotvorno uticati ali potrebno je uvesti u svoju rutinu i fizičku aktivnost, pa makar i minimalnu.
Uzimanje ogromnih količina hrane dovodi do velike opterećenosti organa koji su zaduženi za njeno varenje. Tada dolazi do stvaranja gasova, često se javlja i bol, kao i nadutost stomaka. Unošenje biljnjih vlakana kroz ishranu je veoma važno za organizam, jer kada njih nema creva vremenom postaju lenja, a njihovo pražnjenje sve teže. Tada dolazi do zatvora, koji predstavlja veliku smetnju svakodnevnom funkcionisanju. Biljna vlakna je najlakše uneti kroz svakodnevno konzumiranje svežeg povrća i voća.
Biljke koje pomažu
U prirodi se nalazi lek za sve probleme sa zdravljem. Oduvek su se biljke koristile za rešavanje različitih problema sa zdravljem. Lekovitost hajdučke trave je poznata odavnina, a čaj od ove biljke može pomoći kod problema sa nadutošću, zatvorom i uopšte sa organima za varenje. Kako bi sva lekovitost hajdučke trave došla do izražaja u rešavanju stomačnih tegoba, možete je kombinovati sa nanom i tri puta dnevno piti u formi toplog čaja. Preporuka je da ovaj napitak konzumirate pola sata pre obroka.
Lincura, komorač, kamilica, trava iva, kao i plod sene mogu pomoći kod stomačnih tegoba, ali treba biti umeren u njihovom konzumiranju, i poštovati preporučene dnevne doze. Kada su u pitanju organi za varenje, za njihovo jačanje se svakodnevno može upotrebljavati hajdučka trava. Može se pronaći u brojnim mešavinama trava, što samo pokazuje lekovitost hajdučke trave u rešavanju mnogih stanja i bolesti.
Uzroci nadimanja
Nadimanje stomaka zavisi od okidača koji ga uzrokuje. Uzroci su brojni, a neki od njih su: zatvor, prejedanje, menstruacija, gutanje velike količine vazduha, IBS, odnosno sindrom iritabilnog creva, korišćenje određene grupe lekova, Infekcije, bolesti jetre, crevna blokada, dobijanje na težini, intolerancija na laktozu i gluten, refluks, celijaklija, maligne bolesti.
Masaža i probiotici
Masiranje stomaka može pomoći da se creva pokrenu, a samom stimulacijom creva smanjuju se simptomi nadimanja. Masaža treba da bude lagana, i uz kružne pokrete polako prelazite preko stomaka u smeru kazaljke na satu. Ukoliko osetite neku neprijatnost ili čak i najmanji bol, nemojte više masirati stomak.
Ako simptomi potraju, poželjno je da se javite izabranom lekaru, a on će vas dalje uputiti na specijalistu koji će vam uz pomoć dijagnostike postaviti dijagnozu. Probiotici su napravljeni od sojeva dobrih bakterija, a dobre bakterije su ključne u održavanju organizma zdravim. Redovno uzimanje probiotika dokazano pomaže u u ublažavanju simptoma nadimanja, zatvora, ali i kod gasova.
Fizička aktivnost kao lek
Ukoliko patite od stomačnih tegoba, razmislite da uvedete fizičku aktivnost u svoju svakodnevnicu. Ovo naravno važi za sve one koji nisu aktivni i osobe koje se malo kreću. Kako je dosta poslova vezano za kancelariju, dugotrajno sedenje može pogoršati probleme sa organima za varenje. Redovna i umerena fizička aktivnost pozitivno će uticati na redovno pražnjenje creva, pa nećete imati probleme sa zatvorom.
Lagane vežbe, kao i šetnja, nakon obroka u trajanju od 20 do 30 minuta umanjiće simptome nadimanja. Uvrstite šetnju ili lagano trčanje u svoj dnevni raspored, i vrlo brzo ćete videti njihove benefite po organe za varenje, ali i za celokupno zdravlje organizma.
Promena ishrane i voda
Problemi sa organima za varenje često su posledica loše ishrane. Tu spadaju industrijske prerađevine, slatkiši, grickalice, ali i mlečni proizvodi mogu izazvati razne tegobe. Treba ograničiti unos ugljenih hidrata, jer su oni najčešće uzročnici stomačnih tegoba. Gluten koji se nalazi u namirnicama može izazvati razne probleme, pa ukoliko se utvrdi da ste intolerantni na gluten, morate ga izbaciti iz ishrane u potpunosti. Počnite da svakodnevno konzumirate dosta voća i povrća u svežem stanju, i na taj način ćete uneti dovoljno biljnih vlakana koja će umiriti stomak i smanjiti gasove i nadutost.
Takođe, jako je važno da pijete dovoljno vode u toku dana. preporuka je da popijete 8 čaša ili dva litra vode, kako biste se dovoljno hidrirali i omogućili organima za varenje da obavljaju svoju funkciju. Izbegavajte gazirane sokove i druge napitke, kao i pijenje pića na slamčicu. Smanjite unos masti, šećera i soli, a ukoliko ste pušač poželjno je da ostavite ovu lošu naviku. Isto tako, izbacite žvakaće gume jer se sa njima unosi višak vazduha koji izaziva nadutost.