Tri poslastice kojima niko ne može da odoli!
Malo ko može ostati ravnodušan kada se na stolu nađu slatkiši posle glavnog jela. Iako siti, uvek nađemo mesto za još jedan zalogaj, mada, često se dešava da bude i više od jednog. Pred vama su poslastice kojima malo ko može odoleti.
Američke palačinke
Razlikuju se od naših domaćih, ali su zaista dobre. Nije ih komplikovano napraviti. Glavni trik je da se testo pripremni dobro. Ako to postignete, one će ispasti meke i vazdušaste, po čemu su inače i poznate.
Potrebni sastojci su:
- ½ čaše jogurta
- ½ čaše mleka
- ½ čaše ulja
- ½ čaše šećera
- 2.5 čaše brašna
- kesica praška za pecivo
- Prstohvat soli
- 2 jaja
Količina je namenjena za 4 osobe. Odvojite belance do žumanca, a zatim belance mutite s šećerom dok se ne dobije gusta masa. Dodaju se jogurt, žumance, mleko i ulje. Zatim se dodaje brašno, prašak za pecivo i so. Važno je da smesa bude bez grudvica.
Tiganj neka bude vreo i lepo podmazan, a naš savet je da ih pravite jednu po jednu. Kada krenete da ih pečete, temperatura se smanjuje. Ako primetite balončiće, onda okrenite na drugu stranu.
Turska baklava
Postoji mnoštvo različitih recepata i načina za spremanje baklave. Međutim, znate li kako se sprema originalna i tradcionalna turska baklava?
Neki je spremaju s orasima, ali prema pravom receptu, turska baklava pravi se s pistaćima i mora biti hrskava. Takođe, važno je i da sirup za baklavu bude odgovarajuć. Kako ova poslastice prosto plane kada se iznese iz kuhinje, naša je namenjena za 8 osoba.
Od sastojaka vam treba:
- neslani pistaći 400g
- prečišćen puter ½ kg
- tanke kore 375g
Baklava se sprema dobro poznatim koracima. Topi se puter i samelju pistaći. Zatim krećete da slažete kore, a pistaće stavljate kod svake druge kore. Samo pazite da neku koru ne preskočite, jer onda nećete uspeti da postignete hrskavost. Rerna neka bude zagrejana na 180 stepeni, a pecite ih oko 30 minuta.
Za sirup su vam potrebni šećer i voda. Zagrejte vodu i pazite da ne dođe do karamelizovanja. Potom se dodaje sok od limuna, mada još bolja opcija je kriška. Spremajte od 15 do 20 minuta, dok ne dobijete gustinu.
Kada baklava bude gotova, preko nje prelite sirup i neka odstoji sat, tako će baklava još bolje da upije sirup.
Nemački kuglof
Nemački kuglof poznat je po svom obliku. Za pečenje se koristi kružni Bundt pleh. Što se tiče sastojaka, oni su sledeći:
- 400g brašna
- 120g putera
- 70g šećera u prahu
- 3 jaja
- 25g svežeg kvasca
- kašičica šećera
- 150ml mlakog mleka
- 50g badema bez ljuske
- 60g suvog grožđa
- čaša ruma
Najpre pomešajte rum i grožđe, pa sačekajte da odstoji sat. Kvasac pomešajte s mlekom i dodajte kašičicu šećera. Neka odstoji 10 minuta. U posudu dodajte so, šećer u prahu i brašno.
U razmaknuto brašno u posudi sipajte mleko i dodajte komadiće putera po sredini. Sipajte mleko s kvascem i 3 jaja. Umesite dobro sve zajedno dok ne dobijete glatko testo. Zatim pokrijete krpom i sačekajte dok testo ne bude dvostruko veće.
Sada uzimite kalup, premažite puterom i dodajte brašna. Bademe kuvajte minut u ključaloj vodi. Pošto završite, oljuštite bademe i poređajte ih na dno kalupa.
Kada je testo naraslo, razvucite ga po radnoj povrišini.
Suvo grožđe rasporedite ravnomerno i urolajte ga, pa stavite u kalup. Opet ga prekrijte krpom dok je u kalupi i sačekajte dok ne naraste do visine kalupa.
Nemački kuglof pecite na 200℃ oko 35-40 minuta. Pošto bude gotov, pažljivog ga izvucite iz kalupa i sačekajte da se ohladi. Preko njega stavite šećer u prahu kao vid dekoracije i još lepšeg ukusa.